Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Roóz Péter olvasónktól kaptam drótpostán a következő kérdést: „Valaha úgy tanultam, hogy az is nemből sem lesz, az is neből pedig se. Rosszul emlékszem? Azért kérdezem önt, mert azt veszem észre, hogy az utóbbi időben egyre többen hagyják el a sem tagadószó m-jét.”
Örülök, hogy fölvetette a kérdést, mert valóban elég nagy a bizonytalanság e téren. Abban igaza van olvasónknak, hogy mind a sem, mind a se – bármily rövid forma is mindkettő – olyan nyelvi fejlemény, amely eredetileg összetétel volt: az is kötőszó korábbi s változatából, amelynek nyomatékosító szerepe volt, valamint a nem tagadószóból, illetve a ne tiltószóból állt. Az azonban a tudomány fejlődése folytán néhány évtizede már meghaladott nézetnek számít, hogy a sem és a se ugyanolyan viszonyban van egymással, mint a nem és a ne, azaz hogy tagadó kijelentésben csakis a sem, tiltásban (tagadó felszólításban) pedig a se a szabályos forma. A sem és a se egymáshoz való viszonyát nagyon jól érzékelteti a Nyelvművelő kézikönyv 1985-ben megjelent második kötete azzal, hogy míg a nem-ne cikket így kezdi: „A nem tagadószó, a ne pedig tiltószó”, addig a sem-se cikk első mondata ez: „Tagadószóként a semet és a set egyaránt használhatjuk, tiltószóként azonban csak a se szerepelhet.”
Hogy miért változott a tudomány álláspontja? Azért, mert a magyar nyelv múltja és jelene egyaránt arról tanúskodik, hogy a tagadó kijelentésben a sem és a se egyaránt otthonos, egyaránt természetes. Legföljebb annyi különbség van a két forma használata között, hogy a se ilyen szerepben egy kissé bizalmas ízű, hangulatú, de nem is szükségszerűen az. József Attila következő soraiban talán igen: „Nincsen apám, se anyám, se istenem, se hazám, se bölcsőm, se szemfedőm, se csókom, se szeretőm” (Tiszta szívvel), Radnóti gyönyörű versrészletében azonban aligha: „nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár” (Hetedik ecloga).
Akad olyan nézet is, amely elismeri ugyan a set a sem értékében, de csak akkor, ha az utána következő szó mássalhangzóval kezdődik, azaz a se és a sem között olyanféle különbség lenne, mint a határozott névelő a és az formája között. Ez az elgondolás sem állja meg a helyét, márpedig erőltetett, mesterkélt szabályokkal nem szabad a nyelvhasználatot gúzsba kötni. Azt azonban megállapíthatjuk, hogy a sem…, sem – se…, se páros kötőszókkal alkotott tagadó kifejezésekben az „elvárások” ellenére gyakran a rövidebb formák a győztesek. Ezt igazoló példáimnak se szeri, se száma, s ha mind fel akarnám sorolni, cikkemnek nem lenne se vége, se hossza.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu