Móka Miki, az édenkerti ember

Ha az ember már elegendően idős – mint például e sorok szerzője –, akkor éppenséggel emlékezhet fiacskája negyven esztendővel ezelőtti kedvenc műsorára a tévé fekete-fehér őskorából: Móka Mikire és társulatára. Hakapeszi Makira, a Versmondó Lányra, az állandóan mogyorós csokival vigasztalódó Hiszékeny úrra és a fejtörőket kérdező Furfangos Frigyes mesterre. És ha elég idős vagy, és emlékezel, akkor Móka Miki, immár 67 évesen, kalapot emelve fogad Héregen, a háza kapuja előtti hársfa alatt, hogy aztán befelé invitáljon, ahol egy kedves parasztház, egy regényes telek és egy nem kevésbé regényes életút vár rád.

InterjúSzücs Gábor2009. 08. 06. csütörtök2009. 08. 06.

Kép: Levente Péter 2009 07 30 Fotó: Kállai Márton

Móka Miki, az édenkerti ember
Levente Péter 2009 07 30 Fotó: Kállai Márton

A hosszúra nyúlt telek madár-, ember- és kutyabarát, olyasmi, ahol mindenki jól érezheti magát. Két ház – egy a vendégeknek –, be- és kiülők, szaletlik, bokrok, gyümölcsfák, a telek végében madárles néz a nádassal benőtt vízi világra, ahol kis ladik ring; Matula bácsi is megirigyelhetné a Tüskevárból…

Amíg a hársfától, vagyis a kaputól eljutunk a madárlesig, vagyis a telek vízbe süllyedő végéig, sok minden kiderül. Például, hogy Móka Miki önképző társas lényként Levente Péter lett – bár, ami azt illeti, mókából, tréfából hallgatójának ma sem lehet hiányérzete, de ezek immár a mának szólnak, és a címzettjei sem feltétlen a gyerekek. Hogy a tévét feledve – „tíz éve kiakolbólítottak mindenhonnan, hivatalosan azóta nincs munkám” – ma afféle vándorszínészként és néptanítóként hívják mindenhova, ahová három és fél évtizedig a tévé képernyőjén keresztül egy egyszerű kattintással eljutott. Hogy amit most csinál, azt magatartás-kultúrának nevezi, ezt okítja óvodásnak, iskolásnak, egyetemistának, tanároknak, gondolkodásra igényes felnőtteknek, idehaza és Szlovákiában. Megtudom tőle, hogy kinek van magatartáskultúrája (a parasztembernek például igen, de némely miniszterelnöknek nemigen), hogy ő nem értelmiségi, hanem megpróbál értelmes maradni, és a hasonlóan igényes paraszttal és munkából megélni kívánókkal tart együtt, s hogy most is diktatúrában élünk, csak a bolsevizmus, a nácizmus diktatúrája után most a brókerizmus diktatúrájában…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek