Széles Gábor: felértékelődik a vidék

A nagy nemzetközi válság idején egyre inkább felértékelődik a vidék szerepe az ország fejlődése szempontjából - Széles Gábor erről az Erős vidék, erős Magyarország című konferencia előtt beszélt Békéscsabán. Szerinte ma vidéken 300 ezer forintból hozható létre egy új munkahely.

Iparkodó2008. 11. 23. vasárnap2008. 11. 23.
Széles Gábor: felértékelődik a vidék

Napjainkban már komoly irodalma van annak, hogy nem pusztán arra kell egy ország növekedését építeni, hogy kívülről milyen lehetőségei vannak, hanem elsősorban a saját belső értékeit-forrásait kell megtalálnia, és erre felépíteni egy megfelelő gazdaságfejlesztést - hangoztatta Széles Gábor. Az üzletember a statisztikai hivatal adataira hivatkozva azt emelte ki, hogy 17 év alatt a multinacionális vállalatok legfeljebb 300 ezer munkahelyet teremtettek Magyarországon - olvasható a privatbankar.hu oldalán. Számításai szerint: "Ha azt a másfél millió munkahelyet, ami elveszett a rendszerváltás óta, vissza akarjuk pótolni, pusztán a multinacionális tőke segítéségével, akkor legalább ötven évre lenne szükségünk. Nyilván ez elfogadhatatlan". Emlékeztetett arra, hogy a külföldiek munkahelyteremtésére a magyar állam, különböző támogatások formájában munkahelyenként 2-20 millió forintot költött.

"Ha viszont vidéken akarunk munkahelyeket teremteni, akkor annak költsége legfeljebb 300 ezer forint" - mondta, majd hozzátette: "Nem nehéz eldönteni, hogy a munkahelyteremtésben is a vidék felé kellene fordulni". A korábbi kormányok vidékpolitikáját kritizálva leszögezte: ezekben a tervekben a vidék elsősorban az agrárprogramokon keresztül jelent meg. Szerinte - a korábbi gyakorlattal szemben - a vidéket a teljes gazdaságfejlesztés "célkeresztjébe" kell tenni, és ahhoz kell hozzárendelni alprogramokat, közöttük a megfelelő agrárfejlesztéseket.

A vidék fejlesztését azért is tartja kiemelten fontosnak, mert ha a falvakban nem lehet jó életkörülményeket teremteni, akkor folytatódik az elvándorlás a városok felé. A falu fejlesztése ráadásul segítené a romák felzárkóztatását is, mert, mint mondta, a romák 70 százaléka a falvakban él. Széles Gábor szerint ezért gyakorlatilag minden falura ki kell dolgozni egy rövid fejlesztési tervet, amelyhez azután hozzá lehetne rendelni a forrásokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek