Visszatérnek az éhséglázadások

A pénzügyi és gazdasági krízist rövid időn belül a világ minden részét sújtó élelmiszerválság követi. Nálunk is készülnek a tervek.

IparkodóO. Horváth György2008. 11. 15. szombat2008. 11. 15.
Visszatérnek az éhséglázadások

Az Egyesült Államok bankszektorából elindult pénzügyi válság végigsöpörve a világon, szinte mindenhol gazdasági nehézségeket, recessziót okoz. A viszonylag rövidtávon ható finanszírozási válság a reálgazdaság likviditási problémáihoz vezet, csökken a fogyasztás, ez negatívan hat a termelésre, ennek következtében a cégek, állami foglalkoztatók leépítésekről döntenek, azaz növekszik a munkanélküliség. A fizetések vagy elvesznek, de a megmaradtak is kevesebbet érnek. Vagyis a szó szerinti megélhetés válik veszélyeztetetté: a jövedelmek egyre nagyobb hányadát kénytelenek az emberek élelmiszerre költeni. Aztán eljön a pont, mikor már nem lesz élelemre sem elég a pénz.

Tavaly és az idén év már ízelítőt kaptunk arról, mit is jelent, ha drágulnak az alapélelmiszerek. Az utóbbi időben ugyan kevesebb szó esik e globális problémáról, de rövidesen a világválság legnehezebben megoldható – ha egyáltalán megoldható – következménye lesz. És nem csak a szegényebb országokban: olyan fejlett országokban is, mint például az USA, több millió ember éhezik. Európa sem kivétel. A világon összesen 900 millió ember él így, nem kell sorolni az afrikai, dél-kelet-ázsiai, indiai, vagy közép-amerikai példákat. És ez a szám bizton növekszik majd.

Oroszországban például már ma óriási gondot okoz ellátásuk. Hiába az olajból felhalmozott dollár milliárdok, az emberek egyre inkább ellehetetlenülnek.  A legfrissebb jelentés szerint az orosz élelmiszergazdaság importfüggősége egyre csak növekszik: tavaly 27,6 milliárd dollár összegben importált, az idén ez a szám eléri a 36 milliárd dollárt.
Az orosz élelmezésbiztonság kritikus határt ért el, a húsimport 41%-os, a tejtermékek beszállítása pedig 27%-os. Az év elejétől a sertésimport 29%-al nőtt, a tejpor vásárlása megkétszereződött. A húszszázalékos kívánatos arányt már rég meghaladta a 36 százaléknyi import. Ez viszont már nem a termékválaszték bővítését, hanem a saját termelés háttérbeszorítását, tönkretételét szolgálja. És mit lát ezen kívül a vevő? Ebben az évben nagyjából 20 százalékkal dráguló élelmiszereket. Az orosz kormány dollármilliárdokat tervez segélyezésre fordítani, miközben a "szibériai medve" legfőbb bevételét jelentő olaj ára csaknem két éves mélypontján stagnál.

És itt érdemes szólni Magyarországról. Mi lesz velünk?
Ha nem vagyunk észnél, akkor baj lehet. Ha észnél vagyunk, akkor viszont nyerhetünk is. Lapunk úgy tudja, hogy az agrártárca dolgozik egy válságterven: alapvető ágazati érdek, hogy a magyar mezőgazdaságot ellássuk pénzzel és biztosítsuk a túlélését, hogy egy-másfél év múlva fel tudjon pörögni. A politika egyre inkább látja, hogy Magyarország egyik kitörési pontja az élelmiszer-gazdaság lehet – jelentette ki az FVM egyik vezetője egy szakmai tanácskozáson. Egyrészt a cégek számára kedvező hitellehetőséget kell biztosítani – ehhez röviddel ezelőtt a Magyar Fejlesztési Bank Rt. teremtett több hitelkonstrukciót -, másrészt az uniós forrásokat kell minél gyorsabb ütemben felvehetővé tenni. Utóbbit szolgálja majd egy sor egyszerűsítés, pályáztatási könnyítés, illetve az uniós források között megkezdik a forrásátcsoportosításokat. Ezekről még tárgyal az FVM – Brüsszelnek is bólintania kell majd rá -, de egy már szinte biztos: a hatvanegynéhány agrártámogatási jogcím körül azokat veszik előre, melyekkel a legtöbb pénzt lehet a legnagyobb körnek a leggyorsabban eljuttatni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek