Gázos cég vetett szemet a Nitrogénművekre

Az októberben leálló péti Nitrogénművek szappanoperája egy újabb epizóddal bővül. Az állami segítségre váró műtrágya gyárban már egy gázszolgáltató is fantáziát lát. A kérdés az most az, hogy ez befolyásolja-e a kormány szándékait.

IparkodóFehér János2009. 01. 15. csütörtök2009. 01. 15.
Gázos cég vetett szemet a Nitrogénművekre

A magyar kormány kemény feltételekhez kötötte a Nitrogénműveknek nyújtandó támogatást, amit a tulajdonosok úgy tetszik, nem tudnak teljesíteni. Ebben közrejátszik az is, mint ahogy arról a Szabad Föld Online is beszámolt, hogy a társaság részvényeivel nincs minden rendben. A cég pedig csődközelbe jutott, ennek oka a kifizetetlen gázszámla, az óriási hitelfelvétel és a nyereség osztalékként való kivétele.

A patthelyzetben talán fordulatot hozhat, hogy az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (EMFESZ) hétfőn bejelentette, hajlandó lenne kifizetni a péti Nitrogénművek tartozását, illetve biztosítaná a műtrágyagyártás megkezdéséhez szükséges tőkét is. Az EMFESZ felbukkanása nem előzmény nélküli, korábban ez a cég volt a Nitrogénművek gázszállítója, ám végül felrúgták szerződésüket. Ez az ügy azóta is per tárgyát képezi. Az EMFESZ belépésével olcsóbbá is válhatna a gyártás, hiszen saját magának szállítaná, nyilvánvalóan jutányos áron, a műtrágya legfontosabb alapanyagát, a földgázt.

Ez az üzleti ajánlat azonban nem a gyártás újraindításának a záloga. A Nitrogénművek nem az állam tulajdona, így nem is tárgyalhatnak az EMFESZ ajánlatáról. A Hírextrának Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője úgy nyilatkozott: A kormány szándéka, miszerint a Nitrogénműveknek hitelhez kell jutnia, hogy beindulhasson a műtrágyagyártás, nem változott. A kormány és a minisztérium a garanciát nem a tulajdonosnak, hanem egy cégnek adja. A magántulajdonban lévő EMFESZ ajánlatával ezért a kormány nem tud foglalkozni érdemben - mondta a szóvivő. Dékány András hozzátette, a szerződéseket január 15-ig kell előkészíteni, ez jelenleg is folyik. Mint mondta, ahogy aláírják őket, és a hitelt folyósítja a bank, megindul a gyártás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek