Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Európai tejtermelői lobbi formálódik, ugyanis már nemcsak az új tagországok hét országának szereplői fogtak össze és tiltakoznak a kialakult tejpiaci helyzet ellen, hanem a legnagyobb uniós termeléssel bíró Németország és Ausztria is tarthatatlannak tartja az állapotokat és követeléseket fogalmaz meg Brüsszel felé.
A német miniszter támogatást kért Gráf József kollégájától minapi levelében. A berlini agrártárca hét pontos követelést, finomabban szólva javaslatot küld Brüsszelbe, az Európai Uniót irányító Biztosság számára, melyben kifejti, miként is lehetne normalizálni a kontinens tejpiacát. Ausztria szintén memorandumot küld Brüsszelbe. Magyarország mindkét javaslatcsomagot támogatja.
A legnagyobb tejtermelést magáénak tudó Németország is a nyomott árakkal, túltermeléssel kínlódik. Két hete az új tagországok közül hét termelői, érdekképviselői az EU soros elnökségét adó Csehország fővárosában, Prágában tartottak tüntetést kialakult válságos helyzet miatt.
A jövő héten fogadja Gráf József agrárminiszter a hazai tejtermelők demonstrációs bizottságának képviselőit - értesült a VGO -, s egy közös magyar javaslatcsomagot fogalmaznak meg. Igaz erre már hónapokkal ezelőtt is sor került, de akkor nem vette komolyan Brüsszel kéréseinket. Emiatt hónapról hónapra esik a tej felvásárlási ára, ma már minden kifejt liternyi tejen 15-20 forintot bukik a termelő.
Hasonló a helyzet Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban is
- A tehénállomány elsorvadása, a csökkenő fogyasztás, az alacsony felvásárlási árak ellehetetlenítik az ágazatot, 8 ezer ember munkája van veszélyben – mondta Margita Štefániková, a szlovák tejtermelők szövetségének igazgatónője. Napjainkban a felvásárlási árak a költségeknek alig 60%-át fedezik.
Ha marad ez az állapot, akkor 2009-ben a tejjel foglalkozó gazdaságok. Főleg az új tagországban válságos a helyzet. S főként azért, mert például egy német farmer egy liter tej után 22 cent dotációt kap, míg Szlovákia esetében a támogatás mértéke csak 8 cent – Magyarországon 8,6 forint, vagyis harmadát a szlovák támogatásnak, nyolcadát a németének. Vagyis ha a két ország tejtermelője egyaránt 30 centes önköltséggel állít elő 1 liter tejet és azt 20centért értékesíti, akkor a német gazda még mindig nyereséges, ám közép-európai társa már nem, ez pedig hosszabb távon padlóra küldi a hazai farmereket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu