Tejágazat: minden második állás veszélyben

Amennyiben folytatódik a hónapok óta tartó tejár csökkenés, úgy minden második tehenésznek veszélybe kerül az állása, sőt, 44 százalékkal eshet a tejtermelés, ami azt jelenti, hogy csak importból lehet fedezni a hazai igényeket.

Istállótól legelőigO. Horváth György2009. 05. 11. hétfő2009. 05. 11.
Tejágazat: minden második állás veszélyben

A jelenlegi nyerstej felvásárlási árak 55-61 Ft/kg között mozognak, a szerződött mennyiség mértékétől függően. Áprilisban az átlagár márciushoz képest 2,1%-al, az előző év azonos időszakához képest 31%-al csökkent.
Felmérések szerint, a tartósan 60 Ft/kg alatti felvásárlási ár esetén a termelés mintegy a felére csökkenhet és közel 50%-os létszámleépítés következhet be az ágazatban.

A tejár csökkenés miatt 2008 novemberétől kezdve megnőtt – főleg Oroszországba – a tenyészüsző-kivitel, melynek további folytatása a tejtermelés további visszaeséséhez vezethet.

A Magyar Agrárkamara számításai szerint 2007-ben az átlag termelői önköltség 75 Ft/kg volt, 2008-ban 85 Ft/kg, 2009-ben pedig 89 Ft/kg körül várható, jelezve a termelők egyre reménytelenebb helyzetét.

Az elmúlt hónapokban az európai tejpiac egyensúlya megingott, melyet a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság csak súlyosbított. Amíg 2008-ban a termelési költségek csak igen enyhe csökkenést mutattak, a tej árak decemberre 17%-kal mérséklődtek 2007 decemberéhez képest, ami az ágazat jövedelemtermelő képességét jelentősen rontotta. A közeljövőben nem várható a jelenlegi trend megfordulása, ami tovább mélyíti a tejpiacon kialakult krízist.

A tejágazat válságának egyik oka a tejtermékek iránti nemzetközi kereslet csökkenése. Az EU exportja 2008-ban szinte minden tejtermék esetében visszaesett. 2007-hez képest a sajt exportja 7%-kal a sovány tejporé 12%-kal, a vajé 29%-kal, míg a vajolajé 35%-kal esett.

A tejpiaci felesleg másik oka, hogy 2007/2008-ban a magas árak miatt a feldolgozók a tejzsírt és tejfehérjét más, növényi eredetű kiegészítő anyagokkal helyettesítették, jelenleg pedig a nyomott tejpor árak az intervenció mellett is leszorítják a nyerstej árát.

Harmadsorban az unió tejpiaci szabályozása az elmúlt években több változáson is átesett. 2007 szeptemberében egyszerűsödtek a tejszektort érintő szabályozások, 2008. április 1-től 2%-al emelkedett a tejkvóta, míg a 2008-es állapotfelmérés során több, jelentős változásra is sor került. (További évi 1%-os kvótaemelés, intervenciós korlát meghatározása, pályázatos intervenció lehetősége, egyes kisebb támogatások megszüntetése stb.). Mivel a tagállamok csak bizonyos mennyiségű tejet és tejterméket képesek ideiglenesen kivonni a piacról, valószínűleg hatékonyabb és olcsóbb megoldás lenne különböző ösztönző programok segítségével a termelés csökkentése.

Magyarország már tavaly jelezte, hogy az állapotfelmérés utáni döntés nyerstej-exportőrként hátrányosan érinti. Több tagországgal együtt javasolta egyebek között az intervenciós időszak előre hozatalát, az intervenciós mennyiségek növelését, a kvóta alapú támogatás legalább 50 %-os emelését, az export visszatérítések legalább 50 %-os emelését, a régi és az újonnan csatlakozott országokban alkalmazott támogatások kiegyenlítését, továbbá a kvóták befagyasztását, mert az elmúlt évi kvótaemelések hazánknak rendkívüli károkat okoztak. Sürgette azt is, hogy a Bizottság már idén végezze el azt a piacelemzést, amelyet az eredeti tervek szerint jövőre kellene elkészítenie. A felvetett javaslatok jogosságát mi sem bizonyítja, hogy a vaj intervenciós felvásárlás 2009. március 4-én, a sovány tejporé pedig 2009. április 14-én elérte a maximális mennyiséget

Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos áprilisban azonban kifejtette: az EB nem emeli a tejtermékek intervenciós árait, nem függeszti fel az úgynevezett tejkvóták tavaly elhatározott, uniós szintű bővítését, az export-visszatérítés módosítása pedig a nemzetközi partnerek, illetve a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) érzékenysége miatt nem kívánatos. Nem reagált pozitívan Brüsszel arra a felvetésre sem, hogy vizsgálják felül az iskolatej programba bevonandó termékek körét, valamint az intervenciós időszak előrehozását célzó kezdeményezést is.

Fischer Boel asszony leszögezte, hogy a Bizottság hajlandó támogatási intézkedésekről tárgyalni, de elutasítja a kvótákra vonatkozó korábbi döntések felülvizsgálatát. A biztos úgy vélte, hogy a termelés uniós szinten idén és jövőre is 4-5 százalékkal a kvótamaximum alatt marad. Hozzátette, hogy az unió már szinte minden támogatási lehetőséget kihasznált az ágazatban, és ami még maradt, "nem lenne hatékony a jelenlegi körülmények között".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek