Holdkémlelő japán szonda

Pályára állt a japán Selene űrszonda, amelyet nemrégiben vitt föl a hordozórakéta a tanagesimai űrközpontból. Egy éven át kering majd a Hold körül, attól átlagosan száz kilométeres távolságban, föltérképezve környezetét, felszínét, mélyebb rétegeit, miközben nagy fölbontású televíziós kamerájával jó néhány látványos földfelkeltét is közvetít „haza”.

KaleidoszkópValló László2007. 10. 05. péntek2007. 10. 05.
Holdkémlelő japán szonda

A mintegy háromtonnás műholdat csúcstechnikával szerelték föl: 14 különféle érzékelővel végzi méréseit, köztük részecske-spektrométerrel (a Holdon található elemek, elsősorban alumínium, magnézium, szilícium, titán, vas és kalcium meghatározásához), lézeres magasságmérővel és terepkamerával (a domborzat tanulmányozásához) és radarszondával (a felszín alatti régiók feltérképezéséhez). A több hullámsávú képfölvevő és terepkamera folyamatosan pásztázza a felszínt, tízméteres fölbontással rögzíti a látottakat.
A Selene pályáját úgy határozták meg, hogy rendszeresen az égitest sarki területei fölött haladjon át, hátha vízjégre bukkan a sarkvidéki kráterekben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek