Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Saját készítésű hordozórakétával (amely a letagadhatatlanul kínai Hosszú menetelés 3A nevet viseli) az űrbe jutott és pályára állt a Holdat kutató első kínai űreszköz, a Chang’e–1. Jelenleg is mintegy 200 kilométer magasságban köröz égi kísérőnk fölött, 127 percenként téve meg egy teljes fordulatot.
A kéttonnás, kamerákkal és 24 különféle érzékelővel fölszerelt szonda a fejlett kínai űrtechnikát hivatott megmutatni a világnak, persze nem öncélúan, hanem nagyon is konkrét kutatási programmal: térbeli domborzatmodellt készíteni az égitest felszínéről, megvizsgálni annak összetételét azért, hogy a szakemberek képet kaphassanak a jövőben kiaknázható nyersanyagok milyenségéről, arányáról, előfordulási területeiről.
Hogy mennyire központi téma Kína életében az űr meghódítása, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy hatezer embert telepítenek át az ország déli részén fekvő Hajnan üdülősziget környezetéből azért, hogy – horribilis költségek árán – fölépülhessen a legújabb űrrakéta-indító állomás. Azért éppen itt, mert a sziget közel fekszik az Egyenlítőhöz, és mivel ezen a szélességi fokon a legnagyobb a Föld tengely körüli forgásából származó mozgási energia, az innen indított rakéták használják föl leginkább ezt az (ingyenes) energiát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu