Pusztító anya

Paul Tibbets pilótát, a Hirosimát lebombázó repülőgép 92 éves parancsnokát a napokban szólította el a halál. Hatvankét esztendőt élt még azután, hogy végrehajtotta a világtörténelem egyik legpusztítóbb harci cselekményét.

KaleidoszkópValló László2007. 11. 16. péntek2007. 11. 16.
Pusztító anya

Máig megválaszolatlan, eldöntetlen kérdés, hogy miért kellett ledobni az atombombát Japánra akkor, amikor az európai hadszíntereken már befejeződött a háború, és a magára maradt, meggyengült szigetország számára is értelmetlenné vált a további küzdelem. Ráadásul mindjárt kettőt is kapott belőle, hiszen az 1945. augusztus 6-án Hirosimára dobott öttonnás bombát (amely akkor és ott nyolcvanezer ember halálát okozta) három nap múlva egy kisebb követte Nagaszakiban (ami pedig negyvenezer ember életét oltotta ki).
Paul Tibbets, a Hirosimát bombázó repülőgép parancsnoka számára azonban ez nem volt kérdés, ő egyszerűen hazafiúi kötelességének tartotta, hogy teljesítse azt, amit rábíztak. (De az azért bizarr lelkületre vall, hogy a B-29-es gépét, amellyel ezt a szörnyű pusztítást véghezvitte, az édesanyjáról nevezte el, így a bombázó Enola Gay néven vált részévé a történelemnek.) „Az a cél lebegett előttem, hogy a lehető legjobban hajtsam végre a feladatot, hogy minél előbb véget érhessen a gyilkolás” – mondta egy 2005-ben készült beszélgetésben. Ha így nézzük, a pusztító atombomba elérte célját, hiszen alig telt el néhány nap, és Japán megadta magát. Ám az atomsokk nemcsak a szigetországot rendítette meg, hanem a világot is. Talán jó is, hogy az emberiség megismerhette az atomcsapást – vélekednek sokan –, mert a borzalmas pusztítás ténye elrettentheti ettől a hatalmakat.
Az atombomba elkészült, próbáljuk hát ki! – ez is állhatott az amerikai hadvezetés akkori döntése mögött. És hogy miért éppen Japánra esett a választás? Meglehet azért (is), mert a Japán Birodalmi Haditengerészet katonái különös kegyetlenségeikről híresültek el. A genfi konvenciót sorozatosan megsértve válogatás nélkül süllyesztettek el kereskedő- és vöröskeresztes hajókat. A túlélőket kimentették és kivégezték (sokukat válogatott kínzások után). E szörnyűségeket a japán haditengerészet 1943-ban kelt nyílt parancsának szellemében követték el, ami „törvényes haditettnek” ismerte el a borzalmakat. Mindezekről Mark Felton brit történész ad számot megjelenés előtt álló könyvében.
Paul Tibbets már nem érhette meg e könyv megjelenését, amiben nyilván fölfedezhetett volna tettét indokló-erősítő sorokat. De hogy miként számoljon el (ő is meg a világ is) az ártatlan áldozatokkal, erre nézve ebben sem lelt volna megnyugtatást. S noha az a hír járja róla, hogy soha nem bánta meg a hirosimai bombázást, Paul Tibbets mégis úgy rendelkezett, hogy ne rendezzenek számára temetési szertartást, és sírját se jelölje fejfa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek