Meghalt a papír, éljen az e-papír?

Megszületetett a (papírra) nyomtatott betű digitális megjelenítésére alkalmas forma, az elektronikus papír (vagy e-papír), s ennek eszközeként néhány hete megjelent az elektronikus könyvolvasó szerkezet is, amelynek mérete és súlya lényegében azonos a hagyományos könyvével.

KaleidoszkópValló László2008. 02. 01. péntek2008. 02. 01.
Meghalt a papír, éljen az e-papír?

Jó másfél évtizeddel ezelőtt, még a hazai számítógépes kommunikáció kezdetén olvastam egy cikket egyik folyóiratunkban. Ebben a szerző – egy könyvkritikus – arról kesergett, milyen kiábrándító, lélekölő dologra vállalkozott azzal, hogy elvállalta egy lemezen kapott könyv kéziratának olvasását a számítógépen. És visszasírta a régi, szép időket, a karosszékben kényelmesen elnyúlva olvasható, kézbe fogható, puha tapintású, papírillatú könyveket. Majd ünnepélyesen megfogadta: ilyet többé nem tesz; egy életre kiábrándult a helyhez kötött, számítógépes könyvolvasásból.
Azóta sokat változott a digitális világ. A Kindle nevű könyvolvasó készüléket az Egyesült Államokban dobták piacra, amelyre interneten vagy mobiltelefonos szolgáltatás útján lehet könyveket és újságokat letölteni és így olvasni. Persze csak azokat, amelyeknek létezik digitális változata, illetve a Kindle számára hozzáférhető. A könyvolvasót az Amazon nevű internetes áruház vitte piacra azzal a céllal, hogy digitalizált kiadványait ezen a módon is vásárolhassák és olvashassák. Ráadásul így olcsóbb is a „kiadvány”, mint a hagyományos papírkiadásban, ahol a papír ára, a nyomda és a terjesztés költsége is terheli a könyvet, illetve az újságot.
A Kindle e-papírjának technológiája alapvetően más, mint amit a katódsugárcsöves (CRT) vagy a folyadékkristályos (LCD) monitorokban használnak. Ennek „lelke” két (elektromos) vezető lemez, amelyek között olajréteg található.  Az olajban (elektromos hatásra érzékeny) negatív töltésű sötét és pozitív töltésű világos részecskék vannak. Ha a két lemez között feszültség jön létre, a sötét és világos részecskék az ellentétes töltésű elektromos pólus mentén rendeződnek, és kialakítják a sötét és világos pontokból álló fekete-fehér képet. Mert a mai e-papír még leginkább fekete-fehér, esetleg szürke árnyalatú – de nincs messze az idő, amikor föltűnik a színes változata is.
A Kindle könyvolvasójának e­papírján nem tükröződik az olvasó háta mögül érkező fény, így betűi akár erős napsütésben is jól olvashatók. Nagy előnye az is, hogy csak a kép megváltoztatásához (a lapozáshoz) van szükség elektromos áramra, a fenntartáshoz nincs. (Az álló kép, a digitális újságoldal úgy jelenik meg, mintha kinyomtattuk volna.) Egyébként is az e-papír mindennemű energiaigénye csak töredéke például az LCD monitorokénak, így energiafölhasználása különösen gazdaságos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek