Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Történelmi tény, hogy a világhírű egyiptomi királynő kígyót formáló koronát viselt, azonban ebből még egyáltalán nem következik, hogy életének mélypontján egy ilyen hüllővel maratta volna halálra magát. Joyce Tyldesley angol egyiptológusnő ezt szinte teljesen kizártnak tartja, s nemrégiben megjelent könyvében tételesen megcáfolja a kígyómarásos mítoszt.
Ami szerinte az egyiptomiak kígyók iránti félelméből, sőt imádatából fakadt, s ez ihlethette meg a későbbi korok festőművészeit is, akik előszeretettel ábrázolták képeiken Kleopátra kígyókkal elkövetett, látványos öngyilkosságát.
Történelmi tény, hogy időszámításunk előtt 30 körül összecsaptak a hullámok az egyiptomi királynő feje fölött. Ekkorra már hat évvel volt túl nagy hatalmú kedvese, Julius Ceasar halálán (akitől egyébként egy fia is született), s a támasz nélkül maradt asszonynak sikerült meghódítania Marcus Antoniust, aki el is vette feleségül. Antonius, a híres római hadvezér igen beleszerethetett Kleopátrába, mert a tőle származó gyerekeire nagy vagyont készült hagyni, s miatta vált el Octaviától is (annak az Octavianusnak a testvérétől, aki konzul volt abban az időben, és aki egyre nyilvánvalóbban tört a császári babérokra). Octavianus már csak ezért is megorrolt egykori sógorára, nemkülönben amiatt, hogy – a római érdekek ellenében – Egyiptommal szövetkezve vissza akarta állítani az észak-afrikai birodalom földközi-tengeri hegemóniáját. Az ellentét a végsőkig éleződött: 31-ben, az actiumi tengeri csatában Antonius és Kleopátra seregei döntő vereséget szenvedtek Octavianustól. Nem sokkal ezután Antonius öngyilkos lett, s a hír hallatán Kleopátra is követni készült őt a halálba. Történészek szerint előbb ugyan még megpróbálta könyörületre késztetni Octavianust (aki nem sokkal később Augustus néven császár lett), mivel azonban a konzul hajthatatlannak mutatkozott, a megaláztatásoktól való félelmében a királynőnek sem maradt más választása.
Az angol kutatónő szerint problematikus már a kígyók faja is, amellyel az öngyilkosságot elkövethették, hiszen e célra leginkább az egyiptomi kobra lett volna alkalmas, ami mérges harapású, viszonylag vékony, de legalább két méter hosszú állat. Komoly kérdés, hogy miként csempészhette be föltűnés nélkül a királynő az akkor már őrzött szobájába. Ráadásul ezekből mindjárt hármat kellett volna bevinni, hiszen Kleopátra két udvarhölgye is vele együtt halt meg. Rejtély az is, hogy – dolguk végeztével – mi lett a hüllőkkel? Erre vonatkozóan sincs semmiféle utalás a történetíróknál. A kutatónő úgy véli, a királynő és két szolgálója a maguk által beadott méregtől haltak meg, amit könnyen becsempészhettek a szobába. Annak pedig, hogy Kleopátra két udvarhölgye társaságában lett öngyilkos, az egyiptomiak ősi hite adja meg a magyarázatot, amely szerint még a halálban is kísérőre van szükség.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu