Szúrópróba földlakóknak

Európa számos városában egy időben, a Kutatók éjszakáján ismeretterjesztő-szórakoztató rendezvények sorozata igyekezett a tudományt közelebb hozni hozzánk, mezei halandókhoz. Immár harmadszor sikerült.

KaleidoszkópSzijjártó Gabriella2008. 10. 03. péntek2008. 10. 03.
Szúrópróba földlakóknak

Mi ihlette Munch Sikoly című híres festményének vad háttérszíneit vagy Byron Sötétség című versének világvége-hangulatát? Talányos kérdések! Ezek még a természettudományoktól messzire esett bölcsészlelkűeket is az ELTE kőzettan–geokémiai tanszékére csalogatták.
Az elmúlt két évezred számos vulkánkitörésének hatása képletesen megrengette az egész világot. Hozzánk térben közelebb esik Laki, ahol 1783-ban Izland legnagyobb katasztrófája esett meg. A vulkánkitöréskor 25 km hosszú hasadék keletkezett, e mentén 130 kráter jött létre, a lávaszökőkutak 800-1400 méter magasra szöktek. Az akkori lakosság egyötöde (9 ezer ember) halt meg, főként a tragédiát követő éhínség során. A vulkánok a kitöréseknél sokkal nagyobb kárt képesek okozni a tartós klímaváltozással – magyarázza Harangi Szabolcs tanszékvezető professzor. Európa-szerte 1783 nyara melegrekordot, a tél hidegrekordot hozott. 1784 tavaszán áradások pusztítottak.
Az indonéziai Tambora 1815. áprilisi kitörése százezer ember halálát követelte. Csak nyár nélküli évként emlegették 1816-ot, mikor is Észak-Amerikában júliusban hóviharok dúltak, nálunk pedig barna hó esett. A szintén indonéz Krakatau 1883-as ébredésének hangja 3500 km-rel távolabb is hallatszott, a nyomáshullám pedig hétszer kerülte meg a Földet.
És hogy mit láttunk mindezekből mi itt, Európában? Érdemes felütni a képzőművészeti albumot például  Turner 1820 körüli naplementéinél: a korábbi színpompás egeket valami áthatolhatatlan, fojtó köd uralja, ami mögül épp csak felsejlik a nap.
A félelmetes múlt után legalább ilyen elrettentő számomra a jövő – már amikor az informatika területére tévedek a Millenárison. A hackelés „tudományából” jobbára annyit értek meg, hogy  a milliós értéket előállító gyártósor vezérlő számítógépét a parkolóból egy egyszerű wifi-kapcsolattal át lehet programozni. Már ha a cég nem gondoskodik a védelemről! Ebben mi, egyszerű honpolgárok sem jeleskedünk: mikor az informatikai rendszerek védelmében élen járó Kürt Zrt. munkatársa kivetítette a leggyakrabban választott jelszavainkat, hát, bizony a felismeréstől a közönség harmadának a levegőbe lendült a keze…
Egy lány a Marsról – hatásvadász módon így konferálhatnám fel Boros-Oláh Mónika előadását. Valójában idén tavasszal hatfős magyar legénység járt az amerikai Utah állambeli Mars-szimulációs bázison, ennek volt a tagja a 33 éves lány is. Higgyék el, van egy diszkrét bája a fényképeknek, amint „földijeink” a kősivatagban szkafanderekbe bújva épp kipróbálják, milyen nehézségekkel találkozhatnak a jövő Mars-utazói! A NASA 2035-re teszi a vörös bolygóra szállás időpontját, s az is reális elképzelés, hogy űrutazóink a Holdra tennék a bázisukat, és onnan szállnának tovább.
Ennyi komoly tudományos tételt muszáj levezetni a Csodák palotájában. Mondjuk a fakírágyon. Erős idegzetű szülők előnyben! Mert a fizikatanulmányaiktól tisztes távolságba korosodottaknak már kellő önuralom kell végignézni azt, ahogy kiskamaszuk végigfekszik az ötezer szögön. Onnan hadarja, hogy nem szúr, mert a terhelés ötezerfelé oszlik. És a modern kor gyermeke a Münchhausen-emelőnél meg az Arkhimédész-vízoszlopnál is tartogat valami okosságot, amit a játékos kísérletek során percek alatt tett magáévá – miközben az ősök, némi fáziskéséssel, még mindig görcsösen törik a fejüket, hogy miért lesz a hangjuk olyan, mint Donald kacsáé, ha héliumot szippantanak be…
Mintha nekik találták volna ki a Kürt Band koncertjét! Mi bajunk a jövővel, ha „Kürtiék” munka után képesek így LGT-számokat előadni?! Tudomány, nem is akármilyen.

Elefántmatek

Jobban számol, mint az ember – ezt állítják az elefántról japán kutatók. A kísérletben az állatok szeme láttára két vödörbe eltérő mennyiségben almákat ejtettek, aztán választásra bírták az elefántokat: el kellett találniuk, hogy melyik vödörben van több alma. Majd többször a vödrök mellé is ejtettek néhány gyümölcsöt, és megint választattak az állatokkal vödröt. Ezek után emberekkel is végigcsináltatták ugyanezt. Végeredmény: az elefántok 74 százalékban választották a több almát tartalmazó vödröt, az emberek csak 67 százalékban találták el. Egyéniben is egy elefánt nyert, az indiai Ashya, 87 százalékos eredménnyel.
A teszt vezetője, a Tokió Egyetem kutatója igen nehéznek ítélte a feladatot. Bevallotta, hogy ő maga is összezavarodott kissé az almák potyogtatásakor.

   Gyötrő szekatúra

 A lelki terror miatt csaknem megduplázódik a munkahelyi hiányzás. Ezt állapította meg egy széles körű német felmérés. Egy angol szakszó, a mobbing foglalja magába a szekálás, gyötrés, zaklatás, piszkálódás különféle formáit. Valamelyikkel az alkalmazottak egyötöde találkozott már legalább egyszer. A szekatúrának kitett munkavállalók évente átlagosan 12,2 napot töltenek betegállományban, míg a lelki terrorral nem sújtott munkatársaik 6,5 napot hiányoznak.

A megkérdezettek 63 százaléka a mobbing kategóriába sorolta a munkavégzéshez szükséges információk tudatos elhallgatását, és ugyanennyien gondolják ezt a kollégák előtti szándékos lejáratásról is. A lelki terror harmadik formája a magánéleti vonatkozású hazugságok és rosszindulatú pletykák terjesztése – a felmérésben részt vevők több mint a fele látja így. S a munkavállalók többsége azt is gyötrésnek tartja, ha a kollégák nem vesznek tudomást a jelenlétükről, vagy szándékosan hamis információt közölnek.

Mindezek a problémák gyakrabban okoznak munkahelyváltást, mint a kevés fizetés vagy a nagy távolság. Aki nem hagyja ott munkahelyét, az viszont többet betegeskedik, és ha be is megy dolgozni, gombóccal a torkában teszi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek