Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem elég, hogy szeméthegyeket halmoz föl az ember a Földön, már az űrt is teleszemeteli. Csakhogy amíg itt lenn a hulladékot egyszerűen megkerüli, fönn az űrben szembejöhet vele, és olyan erővel csapódhat például a nemzetközi űrállomásra igyekvő űrhajóba, hogy az akár végzetes is lehet.
Amikor tavaly télen megsemmisítettek egy öreg kínai műholdat, az akció 2300 különböző nagyobb (radarral követhető) hulladékkal és mintegy 35 ezer egy centiméternyi méretű törmelékkel „gazdagította” azt a Földet övező „gyűrűt”, amely kimustrált műholdak, kiégett rakétafokozatok darabjaiból, az űrhajósok által elhagyott szerszámokból, munkakesztyűkből áll. Amelyek ott keringenek a bolygónk körüli pályán, némelyikük veszedelmesen nagy, másodpercenként több kilométeres sebességgel száguldva. S amelyek még azzal is növelik a veszélyt, hogy egymással ütközve tovább darabolódnak: sokasítják az űrszemetet.
Némi vigaszt jelent, hogy idővel csökken az űrhulladékok pályájának magassága, így ha a légkör sűrűbb, Földünkhöz közelibb tartományába kerülnek, a súrlódás miatt elégnek. Legalábbis a kisebb darabok, mert akadnak jócskán olyanok, amelyek megpörzsölődve, megfogyatkozva ugyan, de elérik a felszínt. Mindeddig nem estek senki fejére, mindöszsze egy olyan esetet jegyeztek föl, amikor – tíz éve – egy féltenyérnyi, hordozórakétáról leszakadt burkolat esett egy asszony vállára.
A kutatók jelenleg 13 ezerre becsülik a tenyérnyinél nagyobb és 600 ezerre az egy centimétert meghaladó űrszemétdarabok mennyiségét, amelynek alapján egyesek szerint már most föl lehetne állítani az űrtevékenységre veszélyes övezetet jelző táblát a Föld körüli pálya mentén. Ennek okán megindultak a kutatások arra nézve is, hogyan lehetne legalább részben eltakarítani az egyre csak gyülemlő űrszemetet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu