Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemzetközi becslések szerint a fejlett országokban a lakosság mintegy 30 százalékát érinthetik a különböző alvásbetegségek. A legismertebbekben – az apnoében (légzéskimaradásban) és az insomniában (álmatlanságban) – több száz millióan szenvednek. De nem kevesebben horkolnak, ami súlyos betegség tünete is lehet. Előidézői a stressz, az elhízás, a túlzott munkamegterhelés és az egészségtelen életmód.
Az alvás világnapját két éve „indították” Amerikában, idén március 20-ra esik. Az esemény célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a minőségi alvás és az alvással kapcsolatos betegségek megelőzésének fontosságára. A kezdeményezés világméretűvé nőtte ki magát, megemlékeznek róla Európa számos országában, valamint Kínában és Japánban többhetes előkészületek, konferenciák és médiabeszélgetések kísérik. Magyarország idén először csatlakozik a World Sleep Day nemzetközi eseményeihez. Minden okunk megvan rá, mivel a szakemberek szerint nem jól alszunk. A rosszul alvóink aránya az európai átlagnál nem jobb, s még nagyobb baj, hogy sokan nincsenek is tisztában azzal, hogy alvásbetegek. Hiszen a horkoláson – mint az egyik legismertebb érzékelhető tüneten – kívül még vagy nyolcvanféle alvásbetegséget ismer az alvástudomány. A jó hír, hogy jelentős részük gyógyítható, már ha szakemberhez fordulunk a panaszunkkal.
A 2009. évi nemzetközi alvásnapon az alvás és a közlekedés összefüggéseire is felhívják a figyelmet. Magyarországon is egyre több az úgynevezett elalvásos közlekedési baleset, melyek oka nemcsak a fáradtság lehet, hanem gyakran valamilyen alvászavar. A hazai alvásgyógyítás európai színvonalú, a speciális alvásszakorvosok évente több ezer beteget kezelnek eredményesen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu