Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Amióta számos európai országban rendelet kötelezi a gazdákat, hogy elföldeljék az elhullott jószágaikat, a dögevő madarak táplálék nélkül maradtak, a kihalás szélére sodródtak. Megmentésükért az Európai Parlament képviselői olyan döntést hoztak, hogy a jövőben a gazdálkodók büntetlenül kint hagyhatják a mezőn elpusztult jószágaik tetemét, így azokból a keselyűk kedvükre lakmározhatnak.
Ámde nem minden táján a világnak jutott ilyen éhenkórász sors e dögevő madaraknak, mert vannak helyek, ahol még emberhús is bővíti az étlapjuk választékát. A perzsa Zarathusztra vallásának mai követői, az indiai párszik például egy nyitott toronyépületbe (a Hallgatás vagy a Csend tornyába) teszik a holttesteket, ahol a keselyűk táplálékává válnak. Hasonlóan járnak el halottaikkal a tibetiek is, akik egy jól látható magaslaton helyezik el a tetemeket, és még föl is darabolják, hogy könynyebb dolguk legyen a dögevőknek. (Hitük szerint jó szerencsét jelent a túlvilágon, ha az ember más élőlények táplálékává válik.)
Európában a spanyol természetvédők karolták föl a leghatékonyabban a dögevő madarak ügyét: létrehozták a „keselyűéttermet”, sőt annak egy kisebb láncolatát. Az ország több helyén, de főként a Riaza folyó kanyonja mentén alakítottak ki etetőhelyeket, ahová a környékbeli madarak rendszeresen összesereglenek. Elhullott bárányok, kecskék, disznók tetemei alkotják az átlagos menüt, időnkén tehén és ló is szélesíti a választékot. Harminc éve elkezdett munkásságuk nyomán a keselyűk viszszatértek Spanyolországba; napjainkban mintegy háromszáz fakókeselyű költ a Riaza kanyonja menti különleges szépségű vidéken. (A meredek sziklafalakon a keselyűk mellett egymást váltják a többi ragadozó, így a vándorsólyom, a vörös kánya, a vörös vércse és a fülesbagoly költőhelyei.)
A természetvédelem és a turizmus találkozásából született meg a „keselyűshow” ötlete. Ez abban áll, hogy a természetvédők lehetővé tették: a dögevők látványos lakomájának a turisták is részesei lehessenek. Ezért egy kis hegyi falu mellett – nem messze Madridtól – úgy rendezték be a keselyűk „éttermét”, hogy arra a kíváncsiskodók jól ráláthassanak, és ámulva figyelhessék, amint a hajnali nap első sugarainál a keselyűk százfős, hatalmas csapata megjelenik a sziklatető fölött, majd rövid ideig tartó körözés után leereszkedik a már előző este odakészített állati hullák mellé, és elkezdi a falatozást. Ami előbb-utóbb rikácsoló veszekedéssé, a húscafatok, belsőségek kaotikus cibálásává, ördögi torrá fajul.
Az Európai Parlament mostani döntése nyomán Európa-szerte bővülni fog a „mezei étteremlánc” a keselyűk számára, ami nyilvánvalóan kedvez majd a szaporodásuknak. Ezzel együtt várható, hogy kiköltöznek majd a városokból is, ahová végső kétségbeesésükben lopakodtak be.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu