Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Világszerte az örmény népirtás századik évfordulójára emlékeznek. Erre a tragikus eseménysorozatra széles körben tekintenek úgy, mint az első modern, szisztematikus népirtásra. A genocídiumot, amelyet a mai napig huszonkét ország ismert el hivatalosan népirtásnak (Törökország máig nem), ma már jórészt a feledés homálya borítja. A törökök ma 300 ezer áldozatot ismernek el, az örmények másfél millióról beszélnek – az utóbbi szám áll közel az igazsághoz. A tragédiát csak súlyosbítja a hatszázezer elűzött menekült.
Fotó: Library of Congress
Az Oszmán Birodalomban mintegy kétmillió örmény élt: nagyrészt egy nagy tömbben, Kelet-Anatóliában, de sokan laktak Konstantinápolyban is. A keresztény kisebbségre régóta rossz szemmel néztek az iszlám fanatikusok, jogaik is kevesebbek voltak. A XIX. század végén pedig már kisebb-nagyobb pogromok, mészárlások folytak ellenük. 1908-ban a birodalom egy világi mozgalom, a Törökország modernizálását és szekularizálását akaró ifjútörökök irányítása alá került. Ez kedvezett a vallási kisebbségeknek, így az örményeknek is, s a mozgalom lelkes támogatói lettek. Ám, amikor az erőviszonyok egy időre megfordultak és 1909-ben újra a szultán kezébe került a hatalom, a megtorlás rettenetes volt. Az év kora tavaszán az adanai vérengzésben harmincezer örményt mészároltak le.
Bár az ifjútörökök hamarosan visszaszerezték a hatalmat, a jó viszony a kisebbségekkel már nem állt helyre. Az iskolázott keresztény örmények és a muszlim törökök életszínvonala közti hatalmas különbség szociális feszültségeket teremtett, ami egyre erősödő nacionalizmushoz és vallási türelmetlenséghez vezetett.
Az első világháborúba a központi hatalmak oldalán lépett be Törökország. Kezdetben sok kudarc érte, amiért az örményeket hibáztatták, mondván, az örmények az ellenséggel paktáltak. 1915. április 24-én éjszaka begyűjtöttek 250 örmény értelmiségit, és még aznap éjjel valamennyiüket kivégezték. És innentől kezdve nem volt megállás. Kitelepítés, javak lefoglalása, a sivatagba hajtás, koncentrációs tábor, majd legyilkolás. Az államhatalom hol félrenézett, hol pedig maga is tevékenyen részt vett e népirtásban. Volt kitől tanulnia Hitlernek, aki 1939-ben, Lengyelország megtámadása előtt, a koncentrációs táborok felállítását tervezve maga is cinikusan megjegyezte: „Népirtás? Na és, ki emlékszik ma már az örményekre?”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu