Döntő lépésre szánta el magát Putyin
origo.hu
A régi erdélyi főnemesi családból származó Bethlen István (1874–1946) tanulmányai után erdélyi birtokán gazdálkodott, majd a XX. század elején bekapcsolódott a magyar politikai életbe. A 150 évvel ezelőtt született politikus miniszterelnöksége idején (1921–1931) keresztény-nemzeti politikát valósított meg, és az I. világháború veszteségei, valamint a trianoni sokk miatt térdre kényszerült országot sikerült talpra állítania.
Minden körben őszinte szimpátiával fogadják Bethlen István gróf megbízását és vállalkozását. Komoly, tehetséges embernek, lelkiismeretes magyar politikusnak ismerjük őt, aki mindenkor érzékeny felelősségérzettel szolgálta a közérdeket – írta a Budapesti Hírlap 1921. április 15-én, miután előző nap Bethlen megalapította kormányát. A lap másnap vezércikkben fogalmazta meg várakozásait és reményeit: „Nagyon szeretnénk Bethlen István grófnak gratulálni, mert hiszen nincsen hőbb vágyunk, mint hogy végre-valahára akadjon masinisztánk, aki az ország vonalát a helyes vágányra viszi.”
Az új miniszterelnök rögvest neki is kezdett az egy évtizedig tartó kormányfői munkának, és stabilizálta az országot, amely a trianoni békediktátummal hatalmas veszteségeket szenvedett el. Az évtized közepére a Magyar Nemzeti Bank létrehozásával és 250 millió korona népszövetségi hitel felvételével sikerült stabilizálnia a gazdaságot, majd 1927-ben bevezették a pengőt. A Bethlen-kormány új szociális és kultúrpolitikát alapozott meg, kötelező beteg- és nyugdíjbiztosítást vezetett be, a közegészségügy és a népiskolai hálózat fejlesztésébe kezdett. Külpolitikája, amely leginkább Angliára és Olaszországra próbált támaszkodni, Trianon revíziójára irányult.
A Napló című hírlap 1926 karácsonyán az aktuális belpolitikai ügyekről készített interjút Bethlennel. A kormányfő karácsony alkalmából általános üzenetet is megfogalmazott az olvasók felé: „Hajoljon közelebb egymáshoz minden magyar szív, amelyben ott él a magyar újjászületéshez való remény. Csak ha megtaláltuk egymást, ha nem lesz különbség többé magyar és magyar között, ha osztály- és felekezeti különbség nélkül mindenki egy magasabb kapcsolatban egyesül, csak akkor érheti el a nemzet töretlenül nagy céljait. Ez lenne az üzenetem a magyar közönség számára” – fogalmazott a kormányfő, aki az akkori – a kormánypártok számára győzelemmel zárult – választásokkal kapcsolatban is megfogalmazta a véleményét: „A tanulság az, hogy nem lehet a nemzet érzéseivel szemben politikát folytatni, és nincs az az ellenzéki taktika, amely fölébe kerekedhetnék a közhangulatnak.”
Az 1929-ben kezdődött nagy gazdasági világválság Magyarországot sem kerülte el, Bethlen 1931 augusztusában lemondott, és bár többé nem vállalt kormányzati tisztséget, jelentős szerepe maradt a magyar politikai életben. Magyarország 1944. március 19-i német megszállása után bujkálnia kellett, decemberben szovjet fogságba esett, házi őrizetbe helyezték, majd 1945 áprilisában a Szovjetunióba szállították, hogy többé ne lehessen részese a magyar politikai életnek.
A néhai miniszterelnök 1946-ban bekövetkezett halálának körülményeiről 1993-ig semmit sem lehetett tudni. Az akkor előkerült szovjet levéltári dokumentumokból azonban kiderült, hogy a Szovjetunióba hurcolták. A Donszkoj-kolostor melletti temetőben, közös sírba temették el, több száz sorstársával együtt. Jelképes hamvait, a nyughelyéről hozott marék földet 1994-ben helyezték örök nyugalomra a Fiumei úti sírkertben.
A Magyar Nemzet június 18-i tudósítása szerint Boross Péter kormányfő búcsúztató beszédében a XX. század egyik legjelentősebb politikusáról hangsúlyozta: „Egy megcsonkított, valóban ezer sebtől vérzett ország élére került 1921-ben. Találtatott egy férfi, aki a bénult viszonyok között, amikor mindenki azt mondta, hogy ez lehetetlen, nincs tovább, akkor felkészültségével, akaratával megindította az országot egy olyan úton, amelyik a felvirágzáshoz vezetett.”
origo.hu
mindmegette.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
bama.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu