Nyugtató kékség

Júliusban megkezdődött a levendulaszüret Pannonhalmán és a Tihanyi-félszigeten, ahol nagyobb területen termesztik ezt a Földközi-tenger partvidékéről származó örökzöld félcserjét. A tihanyi levendulaolaj kiváló minősége miatt világhírűvé vált, és hasonlóan messze földön híres a pannonhalmi is.

Kertünk-udvarunkPethes József2009. 08. 16. vasárnap2009. 08. 16.

Kép: Budaörs, 2008. június 13. Levendula. Fotó: Ujvári Sándor

Nyugtató kékség
Budaörs, 2008. június 13. Levendula. Fotó: Ujvári Sándor

A kolostorkertek kedvelt növénye szépen díszlik a bencés apátság tövében is már több mint kétszáz éve. A dimbes-dombos, napsütötte vidék ideális otthona a bőven termő levendulatöveknek, ezért az innen származó termékek, a levendulaolaj, az illatpárnák vagy a levendulás kozmetikumok nagyon keresettek.

Igazi gyógynövényről van szó, elsősorban illóolaj formájában használjuk. Csöpögtethetjük fürdővízbe vagy borogatáshoz vizes ruhára, párologtathatjuk aromamécsesben, de akár közvetlenül a bőrön is alkalmazhatjuk. Hogy miért? Nyugtató, lazító, fertőtlenítő hatása közismert, nemcsak fejfájás, hanem levertség és stressz ellen is, sőt, a hirtelen hangulatváltozások kiegyensúlyozására is bevált. Oldja a feszültséget, de élénkítő és serkentő hatása is van. Gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Az epetermelést fokozó, az emésztést javító, görcsoldó, szélhajtó, a vizeletürítést elősegítő hatással is bír. Külsőleg, ecsetelőként alkalmazva segít a zúzódások, rovarcsípések és más bőrhibák gyógyulásában, még az olyan súlyos esetekben is, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma. Gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére is, fürdő- és bedörzsölőszer formájában.

A szárított levendulát nagyanyáink ruhásszekrényeiben is láthattuk: nemcsak kellemes illata miatt, hiszen a molyokat is távol tartja. Ha ültetni szeretnénk belőle, tudni kell, hogy a napos, meleg, védett helyen érzi jól magát, ahol a tövek 15-20 évig is elélhetnek. Nem tartozik a kényes növények közé, jól tűri a szárazságot is, bár nagy melegben igényli az öntözést. A fiatal növényeket elvirágzás után vissza kell vágni a talajfelszíntől számított 15-18 centiméteres magasságban, hogy a töveken sok hajtás fejlődjön, s a következő évben bőségesen virágozzanak. A levendulát a legegyszerűbben feltöltéses bujtással, tőosztással és dugványozással szaporíthatjuk. Ültethetjük sziklakertbe és alacsony sövényként is. A megfigyelések szerint riasztja a hangyákat és a levéltetveket, ezért a közelében lévő növények nem tetvesednek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek