Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mehet a komposztba! – ez a mondat hajdan hétköznapinak számított a falusi portákon. Aztán jött az égetés meg a zöld hulladékkal megtömött kuka. Most uniós támogatással tanulják a komposztálást – például Mátraderecskén.
Kép: Viking GE365 komposztáló apritógép ágapritás, gallyazás, nyesedék, kertápolás, kertészkedés, hobbikert, komposztálás Forrás: Andreas Stihl Kereskedelmi Kft
Ötszáz komposztálóládát osztottak ki csak Mátraderecskén, s a helybeliek hamarosan elmélyülhetnek a használatuk rejtelmeiben is. A komposztálás elterjesztésére két pályázattal csaknem 20 millió forintot nyertek a Heves megyei községben. Rajtuk kívül még több tucat hazai település nyert pénzt arra, hogy az ott élő családok megtanulják, hogyan is „gyárthatnak” virágföldet a szerves hulladékból. Idén is várja a jelentkezőket az a KEOP névre hallgató európai uniós pályázat, mely a fenntarthatóbb életmódot és fogyasztási lehetőségeket népszerűsítő programokat támogatja.
– A nagypapám még tudta, hogy kell az ilyesmit csinálni, de mára már feledésbe ment a hajdani öregek tudása – magyarázza Kovácsné Kocsa Krisztina, miért gyürkőztek neki a második pályázatnak is, melyet az önkormányzat „színeiben” adtak be. A Mátraderecskéről elszármazott hölgy, ha hétvégén hazamegy a falujába, ahol vendégházat működtet, gyakran bosszankodik azon, hogy szép időben sem tárhatja ki az ablakot. A falubeliek ugyanis jobb híján a tűzzel emésztetik el a kertjükben keletkezett zöld hulladékot, s eközben füstbe borítják a települést. Az önkormányzat ugyan megszabta, hogy csak hetente kétszer gyújthatják meg a gazt és a gallyakat a derecskeiek, de ez is sok a füstfelhőből.
A komposztáláshoz szerencsére sokan kedvet éreztek – amikor felmérték, hányan élnének e lehetőséggel, nyolcszáz családból ötszáz jelentkezett. A lelkesedés részben annak köszönhető, hogy tavaly júliusban bezárták a településhez közeli hulladéklerakót, mivel az nem felelt meg az uniós normáknak. Azóta messzebbre kell vinni a szemetet, ami megdrágította a szállítást. Mindenki jól jár tehát, ha a hulladék egy részét otthon sikerül hasznosítania.
A Mátra lábánál fekvő, szén-dioxidos szárazfürdőjéről, azaz mofet-tájáról híres községet sok gyógyulni vágyó keresi fel, és számukra is rokonszenves lehet, hogy ezután „zöld faluban” kúrálhatják magukat. A komposztálási programban részt vevő házakon emblémák hirdetik majd, hogy itt környezettudatos családok élnek. A két pályázatban elnyert, összesen 500 darab – egyenként 600 literes, újrahasznosított anyagból készült – komposztálóládát már kiosztották. A családok vállalták, hogy azokat öt évig rendeltetésszerűen használják. A községházán egy nagy értékű hulladékaprító működik majd, ezt kölcsönvehetik a résztvevők, hogy felaprítsák a méretes gallyakat. Ezután pedig következhet a kurzus. Áprilisban, a nyitórendezvényen az Életfa Környezetvédelmi Egyesület tagjai tartanak előadásokat, és a komposztálás mikéntjéről is hallhatnak a mátraderecskeiek. A község honlapjáról külön oldal nyílik majd, itt szintén bemutatják a technológiát, mely a hulladékból humuszt varázsol.
A programba szeretnék bevonni a gyerekeket is, hogy ne csak alkalmi fellángolás legyen a hulladékfeldolgozás régi-új módszere, hanem átadják a következő nemzedéknek is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu