Pihenjen, míg a robotja robotol

Napelemmel működő fűnyíró robotot mutattak be a közelmúltban. A teljesen önállóan járó készülék nem szennyezi a környezetét, áramból is csak keveset fogyaszt.

Kertünk-udvarunkPethes József2010. 04. 24. szombat2010. 04. 24.
Pihenjen, míg a robotja robotol

Furcsa egy valami. Hasonló egy porszívóhoz, csak nincs hozzá vezeték meg cső. Nem a szobában ténykedik, hanem önálló életet él a kert gyepén. Hasonlóan viselkedik, mint a legelő állat: rendszeresen és rövid szájjal kurtítja meg a füvet. Ennek a tettének kedvező élettani hatása van a növényre: egyenletesebben fejlődik és üdébb, zöldebb lesz tőle a fű.

Tóth László, a Husqvarna cég szakmai tanácsadója rögtönzött bemutatót is tart, s miközben a hangtalan kis robot szorgalmasan csemegézik a gyepen, elárul néhány hasznos tudnivalót is. Az automata kisgép a fényviszonyoktól függően óránként mintegy 75-110 négyzetméteres felületet képes lenyírni. Ha kifogy az energiából és a nap sem süt, akkor automatikusan töltőbázisára csatlakozik, majd ugyanott folytatja a munkát, ahol abbahagyta. A kis robot az előre beállított időpontokban, nemcsak nappal, hanem akár esőben és éjjel is képes dolgozni, méghozzá csendben, így nem zavarja az alvókat, a szomszédokat.

A munkaterületet kisfeszültségű kábelek segítségével jelölik ki számára, ezek egyszerűen lefektethetők a vágási terület köré, ahol a gépet használni kívánják. Ugyanez a kábel való a virágágyások és más elkerülendő területek védelmére. A robot nagy tapadást biztosító kerekeivel és erős motorjával 35 százalékos lejtőn is képes felkapaszkodni. Munkája befejezéséről vagy az abban keletkezett fennakadásról külön rendelhető opcióként SMS-t küld gazdája mobiltelefonjára.

Emellett számos biztonsági funkcióval rendelkezik. A gép akadály érzékelése esetén megáll, és károkozás nélkül irányt vált. Ha felborul vagy felemelik, a három vágókés azonnal leáll. A működtetéshez PIN-kódra van szükség, és a lopás ellen riasztóval is védi magát. A készülék a napelemeknek köszönhetően igen kevés energiát fogyaszt, ami lehetővé teszi, hogy egy hagyományos fűnyíró költségének töredékéből működjön.

A robotnak rendszeresen működnie kell, ha például elmegyünk egy-két hétre nyaralni, és hatalmasra nő a fű, arra már nem engedhetjük rá. Fontos feltétel az is, hogy a gyepen ne legyenek ágak, kövek, egységes zöld felületű legyen.

Mindez mennyibe kerülne nekünk? Típusonként változik az ár: általában 350 ezer és 700 ezer forint közötti, de van egymilliós is. Viszont úgy dolgozik, ahogyan azt a gyepek elvárják tőlünk.

Szemán László, a Szent István Egyetem professzora szerint az öntözéstől, a nitrogéntől és a rendszeres nyírástól lesz üde, zöld és finom a pázsit. Nem szabad se túl mélyen, se túl magasra vágni a gyepet, az ideális magasság 3,5 centiméter. Ha nagyon alacsonyra vágjuk, akkor nehezen regenerálódik a növény, a megkésett nyírás pedig csúnya tarlót okoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek