Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az év emberének választották Kovács Gyula pórszombati erdészt Zalában. Hagyományőrző munkássága abban nyilvánul meg, hogy a táj eldugott részein megmaradt régi gyümölcsfajtákat menti meg.
Kép: Kovács Gyula erdész, az év zalai embere, régi gyümölcsfajták gyüjtöje Pórszombaton 2010.04.01. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet
Az embert meleg öleléssel fogadó varázslatos göcseji dombok között, a pórszombati Medes-hegyen elhagyott szőlőparcellákon kel új életre Göcsej, Hetés, Őrség, Vendvidék és az egész Kárpát-medence öreg fáinak oltóágaiból született több száz fajta. Kovács Gyula szerint hallatlan forma-, íz- és zamatgazdagsággal áldotta meg az Isten a táj adottságaihoz kiválóan alkalmazkodó gyümölcsöket. Szelekcióval maradtak meg a legstrapabíróbbak és a használati célnak leginkább megfelelők. Mert például más fajtából készült a zamatos körtepálinka és mást használtak az ecetkészítéshez.
– A táj gasztronómiája is ettől vált rendkívül gazdaggá. Minden faluban más zamatú (fekete, piros, hólyagos) cseresznyéből, almából készült a rétesek tölteléke. És ezért olyan sokféle ezen a vidéken a pálinka is – hangzott a magyarázat.
– Jöjjön csak! – invitált a több évszázados, felújított boronapincébe, ahol gyertyafénynél illik a különféle göcseji körtepálinka-fajtákat felhörpinteni. Az első a Medes könnye fajtából készült, amelyet egykor az erdélyi Medesről ide telepített székely családok hoztak magukkal.
Kovács Gyula gyűjtési szenvedélye kiterjed a táj gasztronómiájának kutatására is. De hogy könyvet írna róla, arra gondolni sem mer, hiszen a kerületi erdészi feladatok mellett az összegyűjtött gyümölcsfajták oltása is éjszakákra marad a házuk oldalához ragasztott kis melegházban. Eleinte csak saját gyűjtésből dolgozott, most már az egész Kárpát-medencéből jönnek a küldemények. Megható történetet mesélt: egy 81 éves ember testamentumként hagyta meg, hogy utolsó almafájáról a pórszombati erdész szaporítson. A ház bejáratánál most is látni lerakott gallyakat, hozzák, küldik, mert él az emberekben a vágy, hogy a gyümölcskultúra megmaradt kincsei ne vesszenek el.
– Ezek a fajták évszázadok szelekciójának az eredményei, s nagy értékük a szélsőségek, a kórokozókkal szembeni ellenállás. Egyre keresettebbek is, mert az emberek kezdik félteni a környezetet, az egészségüket a mérgező kémiai anyagoktól.
– Mi ébresztette fel önben a gyűjtési szenvedélyt?
– Édesapámmal, aki az Erdei Termék Vállalatnál dolgozott, gyerekkoromban bejártam a környéket. Még élő valóságában láttam azt az értéket, ami azóta csaknem teljesen elpusztult. Pusztaapáti és Keménfa határában tanyákon éltek emberek és közülük az egyiknél olyan cseresznyéskertet láttam, ahol érési sorrendben álltak a fák, májustól szinte nyár végéig érett a cseresznye. Aztán elnéptelenedett a tanya, új gazdája pedig kivágta a cseresznyesort. Akkor kezdtem el keresni azokat a fajtákat, de azóta sem találom. Ez ütött szíven és ezért alakítgatom a fajtagyűjteményt. Egy-négy évesek a fák és tavaly már hoztak termés. A jelenlegi szaporítási rendelkezések szerint tilos, amit csinálok, hiszen ezek a régi fajták nincsenek a hivatalos fajtalistán. De ha senki sem meri megmenteni őket, akkor elvesznek, mint azok a cseresznyefák.
Vaskos fatörzsekből monumentális asztalok, padok sorjáznak a boronapince előtt. A tisztás után kezdődik a Göcsej–Hetés–Őrség–Vendvidék fajtahagyatéka. Odébb Erdély fajtái, kicsit távolabb a Felvidék, a Kárpátalja, a Délvidék gyümölcsfái, rengeteg változatban és névvel. Ha azt mondom, pogácsaalma, Gyula azt kérdi: piros vagy sárga? Ha Batul almát mondok, rákérdez: sárga, zöld, mosolygó vagy csüngő? Ha körtét említek, a pálinkának való sózóval kezdi, aztán a vérbélűvel, a tüskéssel, a nagyasszonnyal, a hébérrel, az árpással folytatja, és nevetve megkérdezi: ismerős-e a bakszar körte, mert abból készült a legízesebb ecet?
Teszteli a fajtákat, mindent feljegyez róluk, s táblácskákkal jelöli az ültetvényben lévőket. Értékmentő megszállottsága megfertőzte az egész családot, három fiától nagy segítséget kap.
Eleinte, amikor a pogácsaalmáról oltóágat vágott, furcsán néztek rá, hogy mit akar ezzel az értéktelennel. Mára azonban egyre több a barátja, akikkel a Medes-hegyen időnként összegyűlnek. Arról beszélgetnek, hogyan lehetne a hagyományt jobban megbecsülni, behozni a mindennapokba, továbbvinni eleink tudását. Így épült meg a tisztáson egy régi típusú kemence, ahol egyszer elkészítették az egyik erdélyi fejedelem lakomáját is. Ami azt illeti, iszonyúan ehetetlennek tűnt, de mind egy szemig elfogyott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu