Varázsszer a vadonban

A bodza az egyik legrégebben ismert és használt gyógynövény, melyet korábban számos nép varázserővel is felruházott. Az egyik legkedveltebb szörpalapanyag, gyógyhatása igen széles körű, ráadásul a talajt is javítja és szinte bárhol megterem.

Kertünk-udvarunkKovács Réka2010. 06. 27. vasárnap2010. 06. 27.
Varázsszer a vadonban

A germánok a bodzát szent növényként tisztelték és Holle asszonynak, a családi fészek istennőjének áldozták. Az angolszász kultúrkörben pedig tilos volt a növényt kivágni vagy elégetni. Ha mégis el kellett pusztítani, de előtte nem mondtak imát Bodza-anyához, akkor az visszatért és bosszút állt.

Magyarországon tájegységenként térnek el a bodzával kacsolatos mondák. Egyes vidékeken, például a palócok szerint, a Csereháton, valamint Göcsejben ha a bodzára taposnak, földet hordanak rá, vagy az ágakat az ólba teszik, akkor a tehénből, a disznó sebéből kihull a pondró. Az alsó Őrségben ezzel szemben nem ültetnek bodzát a ház mellé, mert akkor belecsap a villám. Ott a bodza az ördög, a gonosz lelkek fája.

De mi is ez varázserejű növény valójában?

A fekete bodza nagy bokor vagy kis fa méretű, őshonos növény. Fehér virágai úgynevezett bogernyőben nyílnak, melyek lapos tányérokra emlékeztetnek. Fontos ökológiai szerepe, hogy gyorsan bomló avarja és árnyaló hatása segíti a vegetáció felújulását.

Gyógyhatásai között a legfontosabbak: izzasztó-lázcsillapító, méregtelenítő és az egyik legkitűnőbb szer a meghűléses megbetegedéseknél. Emellett immunerősítő, vértisztító és fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik. A gyümölcs nedvének nyugtató és fájdalomcsillapító hatását borsmentával, kakukkfűvel kombinálva migrénes fejfájások ellen alkalmazzák.

A virág forrázatát szemgyulladásnál szemcseppként, a mézzel kevert bodzalekvárt TBC-seknek kiváló tüdőtisztítóként, krémjét pedig ránctalanítóként használják. Tartalmaz A- és B-vitamint, C-vitamin tartalma pedig duplája a citrusfélékének.

A virágzat szedését akkor kell elkezdeni, amikor a bogernyő szélén lévő virágok kinyíltak és a középsők még bimbósak (május-június). A bodza virágzatát csak száraz időben szabad gyűjteni, ugyanis ha esőtől vagy a harmattól nedves virágzatokat gyűjtjük, akkor azok szárítás közben megbarnulnak. Figyeljünk rá, hogy a bodza egyik részét se fogyasszuk feldolgozatlanul, mert nyersen enyhe mérgező hatása van. Ezek a mérgező anyagok hő hatására lebomlanak.

Ha szeretnének még jobban megismerkedni a vadon termő gyógynövényekkel, akkor látogassanak el a Gyógynövénytúrák valamelyikére!

Forrás: Gyógynövénytúrák.hu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek