Kertek kötötte barátságok

Igazi közösségeket kovácsolnak a kertbarátkörök vidéken. Ezt láthattuk Zalaegerszegen és Balatonalmádiban,ahol a két kertbarátkör is egymásra talált.

Kertünk-udvarunkBozsér Erzsébet2010. 09. 14. kedd2010. 09. 14.

Kép: Tiszaalp‡r, 2010. szeptember 03. KertŽszkedŽs. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Kertek kötötte barátságok
Tiszaalp‡r, 2010. szeptember 03. KertŽszkedŽs. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

A „Jó pap holtig tanul” közmondást komolyan veszik a zalaegerszegi kertbarátok. A téli hónapokban minden második héten találkoznak és szakemberektől hallgatnak előadásokat. Tavasszal gyümölcsösben, szőlőskertben tartott bemutatókon ismerkednek az időszerű munkák szakszerűségével, legutóbb egyikük szőlőjét metszették meg szakember irányításával. Nyáron testvérszervezetek tagjaival beszélgetnek a kertészkedés fogásairól. A nagyatádiakkal és a szlovéniai Csentén működő kertbarátkör tagjaival hosszú évek óta tart a barátság, augusztus végi kirándulásukon pedig a balatonalmádiakkal fűzték szorosabbra a kapcsolatot.

Külön busszal ment az egerszegi csapat Balatonalmádiba, ahol a kertbarátkör elnöke, Pandúr Ferenc fogadta őket. A kisváros patinás, Vörösberény névre hallgató része egykor önálló település volt, s lakói örömmel dicsekednek azzal, hogy náluk még erősek az ilyen kis közösségek, mint amilyent a száznál több tagot számláló kertbarátkör segített életre. A kultúrház fedett teraszán rég nem látott rokonként, baráti ölelésekkel várták a zalaegerszegieket. A hátsó traktusban berendezett konyhából pörkölt illata áradt, a házigazdák reggeltől készültek a vendégfogadásra.

Hamar kiderült, hogy az ország egyik legrégebbi kertbarát köréről van szó: 1965-ben Zalányi József pedagógus alakította meg kilenc társával, és Fábián Józsefről, a helybeli szőlész-borász és nemesítő tanárról nevezték el. Jelenleg 120 körüli a tagok száma. Kezdeményezésükkel alakult újjá az egykori, 1910-től működött polgári olvasókör. Nyugdíjasklubot hoztak létre, majd népdal- és táncdalkör is alakult. Most éppen a turisztikai látványosságnak számító szüreti felvonulásra készülődnek.

Éves munkatervükben fő helyet kap a hagyományőrzés, ami főként a szőlő- és bortermeléshez kötődik, hiszen a napsütötte hegyoldalak levéből kitűnő olaszrizling bor érik a pincékben. Februárban metszési bemutatót tartanak, áprilisban borkóstolást szerveznek, majd kertbarát majálison ünneplik a tavasz eljöttét, nyáron pedig ott vannak a város borfesztiválján. Ősszel a Márton-naphoz, majd a karácsonyhoz kapcsolódó hagyományokat elevenítik fel. Sikeresek a házi borversenyeik, amelyekből sokat tanulnak. Szakmai összejöveteleiket kéthetenként tartják, ahol előadásokat hallgatnak. Ezek között az egészséges életmódot segítő orvosi, valamint ismeretterjesztő témák is szerepelnek.

Ízletes pörkölt tarhonyával és friss zöldségekkel volt a vendégváró menü. Maguk termelte zöldségek, borok és házi sütemények kerültek az asztalra. Az a gyakorlat náluk, hogy valamelyik szőlősgazdánál néhány sor szőlőt a kertbarát kör tagjai szüretelnek le, egyik tagjuk pincéjében kipréselik, a mustot erjesztik, majd nagy gonddal kezelik a bort. Éves munkatervük pedig úgy készül, hogy a születésnapok, a névnapok ünneplőinek listája is benne van, és gondoskodnak a soron lévő összejövetel „fehér asztaláról” is. Ahogy elnéztem, az önfeledt jókedv is kéznél van náluk, mert amint előkerült a tangóharmonika, nem kellett kéretni senkit a nótázásra, a táncra. Egykettőre elindult „a vonat Kanizsára” a vörösberényi és a zalaegerszegi kertbarátokkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek