Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ötezer évvel ezelőtt a legfontosabb öt növény között tartották számon Kínában. Hozzánk a török hódoltság idején kerülhetett be, aztán az 1950-es években annyit termeltünk belőle, hogy még exportáltuk is. A rizsről van szó, ami egyes országokban a legfontosabb táplálék, nálunk viszont általában csak köretként ismert.
Kép: Barnarizs gabona egészséges élelmiszer fotó: Németh András Péter, Fotó: Silence
Most pedig a reformtáplálkozás hívei azt mondják, hogy a barna rizs egészségesebb, mint a fehér. De mi is az a barna rizs? Tulajdonképpen ugyanarról a növényről származik, mint a fehér rizs, csak a feldolgozás során nem távolítanak el róla annyi réteget. A barna rizs esetében kizárólag a legfelső réteg kerül le, míg a fehér rizsről több réteg is lejön, sőt általában még fényezik is.
Állítólag, ha a rétegeket eltávolítják a szemekről, akkor nagyon sok értékes tápanyag is veszendőbe megy, és nem marad más, mint fényezett keményítő. Ez persze túlzás, viszont így sokkal tovább eltartható, mint a barna rizs. Azon ugyanis az el nem távolított rétegekben található esszenciális zsírok oxidációnak indulhatnak, amikor levegőre kerülnek, és emiatt hamar megromolhat. A barna előnye az, hogy több vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaz, mint a fehér.
A legtöbb ember a fehéret fogyasztja, abban is megvannak a legfontosabb táplálóanyagok – de a barna állítólag gazdagabb mangánban, szelénben, magnéziumban és rostban, amelyektől ellenállóbb lehet a szervezetünk, hiszen kevesebb emésztési gondunk akadhat. A barna rizs hamarabb okoz teltségérzetet, ezért fogyókúrázók szívesen diétáznak vele.
Van ugyanakkor egy nagy hátránya! Mivel a barna rizsszem keményebb, mint a fehér, tovább kell főzni. Érdemes főzés előtt 25-30 percre hideg vízbe áztatni, így az egyébként 30-40 perces főzési időt 5-10 perccel csökkenthetjük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu