Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már nem számít ritkaságnak nálunk az ananász, hiszen állandóan megtaláljuk az áruházak polcain. Fontos tudni róla, hogy utóérő, ezért a zömében félig zölden árusított terméseket hagyjuk beérni, és csak azután fogyasszuk el!
Az ananász a trópusok lakója, gyümölcse különleges képződmény: a virágzati tengelyen sűrűn álló bogyótermések pikkelyszerűen helyezkednek el. A pikkelyes héj alatt kemény, lédús hús található, amelynek színe sárga vagy fehér. A termés súlya egy és négy kilogramm között váltakozik. Számos fajtája ismert a világon, amelyek a gyümölcs méretében, ízében, zamatában, a termőhely iránti igényben különböznek egymástól.
Tősarjakkal szaporítják, amelyek könnyen meggyökeresednek. A kiültetett csemeték 10-18 hónap múltán virágoznak, teljesen összevissza, ezért az ültetvényeket etilénnel kezelik, amivel elérik az egyidejű virágzást.
Az ananász is akkor a legjobb, ha a termés a növényen érhet be, ilyen állapotában azonban nagyon érzékeny a nyomásra, így csak rövid ideig tárolható. Ezért féléretten szüretelik, így látjuk a boltokban. Ahhoz, hogy ebből a félig zöld termésből érett gyümölcsöt kapjunk, érlelni kell szobahőmérsékleten, egy-két hétig. Ekkor a pikkelyes héj megbarnul, a termés húsa sárga lesz, és a gyümölcs jellegzetes illatot áraszt.
Legyen türelmünk kivárni, mert a kissé túlérett ananász még mindig sokkal élvezetesebb, mint az éretlen, ami akár hasmenést is okozhat. Az ananászt nyersen vagy gyümölcssaláta részeként fogyasztjuk. De befőttet, lekvárt, levet is készíthetünk, karikára vágva aszalvány lesz belőle.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu