Címkelakó divatos tollruhában

Az aranyfácán a legismertebb díszmadarak egyike. A férfiak egy söröscímkéről, a nők pedig egy paradicsomosdobozról ismerhetik.

Kertünk-udvarunkTóth Zsigmond2011. 02. 02. szerda2011. 02. 02.

Kép: salgótarján madárkert hobbiállatok aranyfácán 2010 09 24 Fotó: Kállai Márton

Címkelakó divatos tollruhában
salgótarján madárkert hobbiállatok aranyfácán 2010 09 24 Fotó: Kállai Márton

Fején, illetve a nyakán található különös tollgallér miatt a gyémántfácánnal együtt a galléros fácánok nemzetségébe sorolják. Különösen nászidőszakban van e gallérnak fontos feladata, mikor is a kakas sziszegő hangot hallatva legyezőszerűen kitárja, s oldalazva közelít a tyúk felé, bízva abban, hogy a jelentéktelen megjelenésű hölgyemény elfogadja párjául.

A természetben, Kína középső tartományaiban az aranyfácán párban él, de fogságban poligámmá vált, ezért a tenyésztők általában két-három tyúkot tartanak a kakassal. Sőt előfordult már, hogy nyolc tojót termékenyített meg sikeresen egy jó kakas. Kínában már időszámításunk kezdetekor tartották, mint díszmadarat, hazánkba az 1800-as évek elején érkezett. A fogságban tartott kakasok 575–710 grammosak, a tyúkok mintegy húsz százalékkal könnyebbek.

Az aranyfácánt szinte a világ minden részén tartják, hiszen a meleget éppoly jól bírja, mint a kemény fagyokat. A fogságból kiszabadult állatok könnyen alkalmazkodnak új hazájuk körülményeihez, így a világ több táján kialakultak elvadult populációk. Ezek közül a leghíresebb egy nagy-britanniai állomány, melyre az utazási irodák évről évre vadászatokat is szerveznek. De nem kell az élményért annyit utaznunk, hiszen nemrégen Lajosmizse határában is megfigyeltek vadon élő aranyfácánokat. Időnként nálunk is elengednek a hivatásos vadászok terítékszínesítés végett néhány kakast. Mivel feltűnő tollazatuk miatt könnyebben válhatnak a ragadozók prédájává, és testtömegük sokkal kisebb, mint a vadászfácáné, hazánkban vadgazdálkodási szempontból nem tudott közkedveltté válni. A díszmadártenyésztők körében viszont annál nagyobb sikert aratott. Napjainkban már nemcsak a hagyományos vadszínben, hanem sárga és fekete színváltozatban is tartják.

Tarthatjuk párban is, ekkor egy öt négyzetméter alapterületű férőhely tökéletesen megfelel számukra. Fontos a ragadozók elleni védelem, melyet legegyszerűbben 25-30 centiméteres betonlábazattal biztosíthatunk, s a röpdét határoló erős drótháló sűrűsége ne legyen ritkább 2,5 centiméternél. Ezen még az állatainkra igen veszélyes betegséget hordozó verebek sem tudnak áthatolni. Aljzatnak legjobb a 8-10 centiméter mélységű homok, melyet legalább félévente cseréljünk. Az aranyfácánok éjszakára felgallyaznak, azaz magasabban lévő ülőrudakon térnek nyugovóra. Fontos, hogy a kellő vastagságú, biztonságosan rögzített ülőrúd fölött fedél legyen, így az állat az időjárás viszontagságaitól óva, biztonságban érzi magát, nyugodtan pihen – s megélheti akár az aranyfácánra jellemző matuzsálemi kort, a nyolc évet is.

Szakszerű táplálásukat bárki könnyen megoldhatja, hiszen alaptakarmányuk a kukorica, búza, napraforgó keveréke, melyet rendszeresen egészítsünk ki pulykatáppal. A kerti gyomok, különféle lárvák, pajorok igazi csemegét jelenthetnek nekik. Egy tyúk után – megfelelő gondoskodás mellett – nyolc-húsz csibére is számíthatunk, s a következő évben az összes tyúk, de a kakasoknak is legtöbbje továbbtenyésztésre alkalmas. Viszont fenséges tollruhájukban csak másfél éves koruktól, a nyári vedlést követően pompáznak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek