Gyümölcsösök korai gombabetegségei

Az utóbbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy a legtöbb problémát a korai gombás fertőzések okozzák. Almásaink legveszélyesebb gombabetegsége a varasodás, amely évről-évre óriási károkat okoz.

Kertünk-udvarunk2011. 04. 10. vasárnap2011. 04. 10.
Gyümölcsösök korai gombabetegségei

A spóraszóródás már a vegetációs időszak előtt megindul, és a fertőzés az első zöld hajtások megjelenésekor igen gyorsan bekövetkezik. Az ilyenkor létrejött fertőzések akár az egész vegetációs időszakot végigkísérhetik. Ezért nagyon fontos a korai fertőzések kivédése.

A védelmet az is nehezíti, hogy ebben az időszakban általában nagy a hőingadozás: a nappali felmelegedést gyors éjszakai lehülés követi. Ilyen szélsőséges időjárási körülmények között az egyes szerek is különbözőképpen fejtik ki hatásukat. Ezt a szerválasztásnál feltétlenül figyelembe kell venni.

Ebben az időszakban biztos védelmet csak olyan gombaölő szerrel érhetünk el, melynek hatékonysága független az időszakra jellemző szélsőséges hőingadozásoktól és az alacsony hőmérséklettől. Ilyen a Chorus, melynek egyedülálló tulajdonsága, hogy – más hatóanyagú szerekkel ellentétben – hatékonyságát alacsony, fagypont körüli hőmérsékleten is megőrzi, és hatását maradéktalanul kifejti. A Chorus kiváló korai varasodás elleni hatása megalapozza a későbbi védekezések sikerét is.

A Chorus éppen arra képes, amire ekkor igazán szükség van:
– alacsony hőmérsékleten is maradéktalanul kifejti hatását,
– felszívódó, így belülről véd,
– kuratív (gyógyító) hatással is rendelkezik, ezért képes a már elindult fertőzéseket blokkolni,
– hatásmechanizmusa révén meggátolja a keresztrezisztencia kialakulását,
– jó biológiai mellékhatással rendelkezik almafalisztharmat ellen is.

A Chorust az egérfül állapottól a virágzás végéig 7-8 naponként, 2-4 alkalommal javasoljuk használni.

A Chorus kiváló védelmet nyújt csonthéjas gyümölcsöseink moníliás betegsége ellen is, mert bejut a virágrügy belsejébe is, így a legkritikusabb időszaktól – a virágnyílástól – már védelemben részesül a virágzat.

Az első kezelést fehérbimbós állapotban javasolt elvégezni. Ha a napi átlaghőmérséklet továbbra is 12-13 C-fok körül alakul, akkor a második permetezést is Chorus-sal végezzük el. Ha ettől magasabb a hőmérséklet, akkor váltsunk Topas-ra. Ezzel a technológiával kivédhető a korai fertőzésekből kiinduló, és a későbbiekben akár az egész termőrész pusztulását okozó, súlyos moníliás fertőzés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek