Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hét éve tart birkát az ónodi férfi. Most válaszút elé jutott: felszámolja az állományát, vagy hisz abban, hogy a remény hal meg utoljára.
Kép: Németh Endre onódi birka tenyésztő állataival. 2011.04.16. Fotó: Bohanek Miklós
Negyvenöt éves villanyszerelő Németh Endre, szakmájában teljes munkaidőben dolgozik a Tiszai Vegyi Kombinátban, ugyanakkor őstermelő is. Hajnali 4-kor kezd a tanyán, 7-től a gyárban, műszak után pedig ismét a telepen dolgozik, ahol kecskéket, malacokat is tart. Fix állás nélkül a rezsit se tudnák fizetni, ráadásul a birkahúst, a kecsketejet a felesége, a gyerekei nem szeretik, csak ő. Az állatok szeretetét gazdálkodó szüleitől, nagyszüleitől örökölte, a bárányokat már gyerekként is különösen nagyon szerette.
– Néhány merinóval kezdtem, hobbiból. Amikor ránk zúdult a 2006-os árvíz, már 70 birkám volt. Majd pár aszály és fagy nélküli év után, mikor nem sült ki és nem is tocsogott a legelő, már 170 anyajuhom volt. De jött a tavalyi, minden eddiginél nagyobb borzalom! – meséli a férfi. – A jószágokat a volt téesztelepre menekítettük, ahol se víz, se áram. Az istállókat, a karámokat elöntötte a víz, elvitte az etetőket, az itatókat, a szerszámokat is. És hozott a helyükre rengeteg mocskot, iszapot. Az 50 kisbárányom és a vezérürüm odaveszett. Hat vemhes anyakocám sorra elvetélt. Ennek utóhatása ma is tart, hiszen sok birkám megfertőződött, felfázott. A körmük úgy tönkrement, hogy alig bírtak menni. Máig kezelem őket meg öntöm beléjük a vitamint. De nekem a legelő a legnagyobb gondom!
Kimegyünk, hogy megnézzük – a látvány elborzasztó. Egyrészt közvetlen a tanya mellett épül a végleges körgát: túrás túrás hátán. Másrészt a tavalyi víztől szenvedő legelő nem kapott lábra, teli van iszapfoltokkal, kosszal, szeméttel. A gazda szerint ez legelésre még „elmegy”, de kaszálásra alkalmatlan. És a mostani takarmányárak miatt még nagyobb gond az etetés.
– Meg kell venni mindent, a tápot is! – vonja meg a vállát. – Az árpa mázsája 5 ezer forint. Most igen jó kosztra van szükségük, hogy kikupálódjanak. Tavaly ilyentájt már nyírtuk őket, most mindennel csúszunk. A szaporulatról nem is szólva! Negyven kisbárány a 160 anyajuh mellett? És milyen gyengécskék! Sokáig hagyom őket szopni, csak erősödjenek. Az a baj, hogy nincs saját földem. Bérleményen termelem a takarmányt, ami kevés az ellátásukhoz. Pedig az állattartás manapság saját föld nélkül nem kifizetődő.
– Amikor belevágott a birkatartásba, nem gondolt erre?
– Későn kaptam észbe. Ma már az ónodi határ jó része idegenek, pestiek, külföldiek tulajdona. Ritkán akad eladó föld, de még bérlemény is. A mostani tél hosszú és fagyos volt, tavasszal megint kijött a Sajó, és elöntötte a legelőmet. A tavalyi károm legalább másfél millió forint volt! Szerencsére a húszéves fiam már besegít, de a lányok még iskolába járnak. Az eddig nagy türelmű nejem szerint itt az idő, hogy felhagyjak a kínlódással, különben azt mondja, elvisz az infarktus. Eladni a juhokat, és mindjárt nem lesznek álmatlan éjszakáim! Manapság nem lehet hosszú távra tervezni. Még egy évre sem, máról holnapra élünk.
– Maga döntött már?
– Egy állattartó ismerősöm szerint a kényszereladás a legrosszabb megoldás. Feladni azt, amit még alig kezdtem meg!? Ónodon már csak egyedüli birkás vagyok, a faluban állatot rajtam kívül csak ketten tartanak: az egyik négy tehenet, két lovat, a másik két tehenet, két lovat. Vagy három gazdának van saját földje. Sajnos itt is elszoktak a paraszti munkától, élelmiszert a multiknál vesznek az emberek Miskolcon. De nékem nem mindegy, mit eszem. Már az is öröm, hogy az egyik anyakocám tízet fialt. A süldőket majd tápra, terményre cserélem. Végleg dönteni nagyon nehéz! Mi van, ha megbánom? Ráadásul állattartás nélkül fél embernek érzem magam. Úgyhogy még hezitálok...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu