Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Végre itt a cseresznyeszezon, amikor kedvenc gyümölcsünkből annyit ehetünk, amennyit csak akarunk. Feltéve, ha saját fáról csemegézünk, mert a piaci árak elég borsosak: 500-1000 forint között mozognak.
Kép: Nagykörű, Nagykörü cseresznyeszedés, gyümölcsfák 2008.06.07. fotó: Németh András Péter
Régóta kedvelik a cseresznyét, az ókori római katonák egyik legkedveltebb szomjoltója volt, hiszen nyolcvan százaléka víz. Csekély az energiatartalma, viszont van benne rost, gyümölcscukor, sok A-, B1-, B2-, B6- és C-vitamin. Az ásványi anyagok közül fontos a foszfor, a nátrium, a kálium, a vas és a kalcium. Emiatt kedvezően hat a fogak és a csontok fejlődésére, egészségére, ideális csemege a fejlődő, csontosodó gyermekszervezetnek.
Termését gyógynövényként is számon tartják. Szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készítenek, és még a pattanásokat is elmulasztja. Színanyagai gyulladásgátló, fájdalomcsillapító hatásúak, hörgőpanaszokra, náthára is hatnak. Napi negyed kiló cseresznye elfogyasztása már kimutathatóan csökkenti a vér húgysavszintjét, és az ízületi betegségek karbantartásában is szerepet játszik.
Mindezek miatt érdemes neki helyet adni a kertben, akár már az ősszel. A faiskolákban igen nagy a fajtaválaszték, a nemzeti fajtajegyzék 27 olyan fajtát sorol föl, amelyek érési ideje május 20-tól július 10-ig tart. Érdemes több fajtával is próbálkozni, mert a virágzáskori kedvezőtlen időjárás elviheti a termést. Ha valaki májusban érő gyümölcsöt szeretne, akkor az alábbi fajtákat kell ültetnie: Rita, Sándor és Tünde. A június elején érő cseresznyék ajánlott társítása: Bigarreau Burlat, Valerij Cskalov, Sándor, Pertrus, Annus. Ezek után érik a Carmen, a Paulus, a Linda és a Katalin. Június végére marad a Kavics, az Aida és az Alex. De továbbra is ültethetjük a jól bevált régi fajtákat, például a Germersdorfi óriást és a Szomolyai feketét.
A termesztés sikerének két növényvédelmi akadálya lehet: a monília és a cseresznyelégy. Az első ellen megteszi a tavaszi lemosó permetezés is, míg a kártevő ellen a rajzás idejétől függően, általában zöldgyümölcs-állapotban kell védekezni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu