Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az idén a tavalyi esőshöz képest kedvezőbb az időjárás, bár sok helyen a szárazság miatt sárgulni kezdtek a levelek.
Kép:
Tavaly az esős, hűvös időjárás, az állandó pára és vízborítottság miatt betegedtek meg a szőlőültetvények. A fürtkezdeményeket megtámadta a szürke rothadás, majd a peronoszpóra okozott nagy károkat. Az idén a szárazság miatt a talajban található magnézium és vas oldhatatlanná vált, s a szőlő gyökerei számára felvehetetlen formába ment át – tudtuk meg György László növényvédelmi szakirányítótól.
Ez pedig baj, mert a klorofillba, vagyis a növény felépülését segítő zöld színanyagba a magnézium nem tud beépülni. Emiatt a növény sárga marad, hiányosan fejlődik, termését elrúgja, jobb esetben madárkás, tehát különböző bogyónagyságú lesz a fürt. A zsendülés, a bogyók cukrosodása elmaradhat, a télre vonuló vesszők pedig elfagyhatnak.
Mit tehetünk szőlőink zöldítéséért? Már fakadástól folyamatosan vas- és magnéziumtartalmú lombtrágyát kell kijuttatni minden növényvédelmi permetezéskor, hogy a hajtásfejlődés harmonikus legyen. Még most se késő a maradék, fejlődő lombozatot megvédeni, például Humix, Mikromix G vagy zöldítő komplex permetezésével.
Ettől nem biztos, hogy a sárga lombozat visszazöldül, mert az már régebben kialakult, de legalább a későbbi lomb zöld lesz és a fürtök fejlődése zavartalan marad, és nem lesz a zsendüléskor a Bakonyaljára jellemző fürtkocsánybénulás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu