Nagy István: Magyarország az európai mézpiac rendbetételének elkötelezett harcosa

Évente hétmilliárd forintos támogatásban részesül az ágazat, jellemzően olyan jogcímeken, amelyeket 2010 után vezettek be.

KözéletMW 2024. 02. 27. kedd2024. 02. 27.

Kép: A tilalmi intézkedést azért vonták vissza, hogy a mézágazat ne omoljon össze, Fotó: Evolf, Forrás: shutterstock

Farmer,Pours,A,Fresh,Harvest,Of,Honey,Into,A,Glass
A tilalmi intézkedést azért vonták vissza, hogy a mézágazat ne omoljon össze
Fotó: Evolf Forrás: shutterstock

Egyedül Magyarország tiltotta ki az ukrán mézet, mivel azonban más uniós országokba szabadon jöhetett Ukrajnából, itthon pedig az exportőrök nem jutottak hozzá elég vegyes mézhez, félő volt, hogy reexport nélkül kilistázzák a magyar szállítókat a nyugat-európai kiskereskedelmi láncokból. Az agrárminiszter magyarázata szerint az ukrán méz további tiltása az ágazat összeomlásához vezethetett volna – írja cikkében a Világgazdaság.

A mézágazat összeomlásának elkerülése miatt kellett ismét beengedni az ukrán mézet, ellenkező esetben az exportőrök nem tudták volna teljesíteni szerződéseiket

– mondta az Országgyűlésben Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető Dócs Dávid interpellációjára válaszolt, amelyben a Mi Hazánk képviselője az ukrán mézbehozatali tilalom feloldásának következményeire hívta fel a figyelmet, megemlítve, hogy az importméz letöri és a termelési költség alá szorítja a felvásárlási árakat.

Februárban azonban olyan jelzéseket kaptak a méhészeti ágazattól, amelyek szerint a vegyes méz elfogyott, illetve az adott piaci áron nem eladó. A tilalmi intézkedést pedig azért vonták vissza, hogy a mézágazat ne omoljon össze, a kereskedők tudják teljesíteni az exportszerződéseiket, hogy ne listázzák ki őket az összes külföldi kereskedelmi láncból.

A döntést tehát az indokolta, hogy a méz reexportját segítsük, és a hazai vállalkozások ne veszítsék el a nyugat-európai piacaikat

– magyarázta.

Azt is figyelembe kell venni, hogy az uniós tagállamok közül csak Magyarország tiltotta az ukrán méz behozatalát, vagyis ha a magyar kormány nem engedélyezi újból az ukrán méz importját, akkor a külföldi vevőink továbbra is Szlovákiából, Szlovéniából és Romániából vásárolják meg az ukrán mézet

 – érvelt a miniszter, hozzátéve, hogy ezáltal pedig a magyar méhészeti ágazat teljesen összeomlana, hisz nem szerződik egyetlen egy partner sem a hazai szereplőkkel. 
A cikk IDE KATTINTVA folytatódik!

Ez is érdekelhet

 

Ezek is érdekelhetnek