A kertészeti szakma utánpótlásának érdekében mentorprogram indult Szentesen

A kezdeményezés célja, hogy 10-15 év múlva is legyenek naprakész tudással rendelkező szakemberek és aktív termelők.

KözéletMW 2024. 03. 11. hétfő2024. 03. 11.

Kép: A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati ismeretekre is szert tehetnek a mentorprogramban, Fotó: Shutterstock/Virrage Images, Forrás: shutterstock

Caucasian,Garden,Specialist,With,Rake,Preparing,Soil,For,Natural,Grass
A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati ismeretekre is szert tehetnek a mentorprogramban
Fotó: Shutterstock/Virrage Images Forrás: shutterstock

A kertészeti szakma utánpótlásának biztosítása érdekében mentorprogramot indít a 450 termelőt tömörítő Délalföldi Kertészek Szövetkezete az Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és a központhoz tartozó Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával közösen – tájékoztatta a szövetkezet az MTI-t.

 A kezdeményezés célja, hogy 10-15 év múlva is legyenek naprakész tudással rendelkező szakemberek és aktív termelő kertészek.

Nagypéter Sándor, a szövetkezet elnöke úgy fogalmazott: 

szeretnék elérni, hogy ismét vonzó szakmává váljon a fiatalok körében a kertészet. Egy termelői szerveződés ugyanis addig életképes, míg abban innovatív, fejlődésre képes és hajlandó, hosszú távon is működő termelői tagok vannak. Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy minél több fiatal válassza a kertészeti szakmát mint élethivatást.

A hallgatók az elméleti tudás mellett korszerű gyakorlati ismeretekre is szert tehetnek a mentorprogramban. Ennek érdekében modern bemutatókertet alakítanak ki, amely lehetőséget biztosít a diákok számára, hogy első kézből, gyakorlati úton ismerhessék meg a legkorszerűbb termesztési módszereket, valamint elsajátíthassák a hatékony termelési és üzemgazdasági ismereteket.

Első lépésként a szakközépiskola meglévő növényházaiban indulnak el fajta- és technológiai kísérletek. Létrehoznak egy új 3500-4000 négyzetméteres fóliaborítású növényházegyüttest is, ahol a kísérleteket és a gyakorlati oktatásokat a legkorszerűbb módon lehet elvégezni. A kertben lehetőség lesz komplex, egymásra épülő kísérleti programok végrehajtására is, amely hosszú távon hozzájárulhat a termelés biztonságának növekedéséhez, a környezet fenntarthatóságához, valamint a legmodernebb automatikai és robottechnológiai fejlesztésekhez.

Az együttműködő partnerek emellett a fiatal kertészeknek növényházat építenek, ahol a szövetkezet termelői profiljába illeszkedő növényeket termeszthetnek. A fiatalok a termeléshez szükséges infrastruktúrát már középtávon jelentős támogatási intenzitás mellett, részletekben meg tudják vásárolni, miközben jövedelmező tevékenységet végeznek.

A szövetkezet segíti a komplex integrált termesztési feltételek kialakítását, értékesítési biztonságot, piacra jutást, szaktanácsadást, minőség-ellenőrzést, valamint korszerű logisztikai és kereskedelmi hálózatot biztosít a fiatalok számára

– áll a közleményben.

Ez is érdekelhet

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek