Jégkorszaki farkas maradványain végeztek boncolást Jakutföldön orosz tudósok

Először boncoltak fel egy jégkorszakból származó, mintegy 44 ezer évvel ezelőtt elpusztult farkast – számoltak be róla a kutatást végző jakutföldi tudósok.

KözéletMW 2024. 07. 06. szombat2024. 07. 06.

Kép: Illusztráció/ A farkas tetemét még 2021-ben találták Oroszország északkeleti részén, Jakutföld Abijszkij kerületében, Fotó: Dario Pautasso, Forrás: shutterstock

Wild,Italian,Wolf,,Also,Called,Apennine,Wolf,(canis,Lupus,Italicus),
Illusztráció/ A farkas tetemét még 2021-ben találták Oroszország északkeleti részén, Jakutföld Abijszkij kerületében
Fotó: Dario Pautasso Forrás: shutterstock

A farkas tetemét még 2021-ben találták Oroszország északkeleti részén, Jakutföld Abijszkij kerületében, de a tudósok csak most tudták alaposan megvizsgálni. A boncolást a Jakutszkban működő Észak-keleti Szövetségi Egyetem laboratóriumában végezték el június második felében.

Albert Protopopov, a Jakut Tudományos Akadémia őskori faunát tanulmányozó osztályának vezetője kiemelte, hogy először találtak a világon egy ilyen késői pleisztocén korszakból származó ragadozót.

A kora mintegy 44 ezer éves, és korábban még sohasem találtak ilyen leletet

– fűzte hozzá.

Az Atlanti-óceán és Oroszország északi-sarkköri, távolkeleti része között fekvő Jakutföldön nagy kiterjedésű erdőségek és mocsarak húzódnak, a terület mintegy 95 százalékát borítja permafroszt. A régióban a téli hőmérséklet alkalmanként akár mínusz 64 Celsius-fokra is süllyed.

A növényevő állatokat, amelyek elpusztulnak, általában elnyeli a mocsár, megfagynak és egészben találjuk meg őket. De ez az első alkalom, hogy egy nagy ragadozó került elő

– mondta el Protopopov.

Ez is érdekelhet

Nem ritka, hogy akár ezer éves állatok permafrosztba fagyott teteme kerül elő a klímaváltozás okozta olvadás miatt, de a tudós szerint a farkas esete különleges, mert egy „nagyon aktív ragadozóról van szó, a nagyobb testű ragadozók egyikéről” – hangsúlyozta. „A farkas az egykori barlangi oroszlánoknál vagy medvéknél csak kicsit volt kisebb, és fürge ragadozó, valamint dögevő volt” – fűzte hozzá.

A ritka lelet a tudósok szerint betekintést engedhet a térség pleisztocénkori történetébe, emellett a vizsgálat megállapíthatja, hogy a farkas mivel táplálkozott, és milyen rokoni kapcsolatban állt az Eurázsia északkeleti részét benépesítő egykori farkasokkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek