Jeladókkal és kereső kutyákkal segítik a kerecsensólymok védelmét az MME szakemberei

Az Európai Unió által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei műholdas nyomkövetővel és kereső kutyákkal segítik az év madarának választott kerecsensólyom állománycsökkenésének megállítását az észak-alföldi régióban.

KözéletMW 2024. 10. 13. vasárnap2024. 10. 13.

Kép: Kerecsensólyom (Falco cherrug), Fotó: Ronald Wittek, Forrás: MTI/MTVA

Kerecsensólyom (Falco cherrug)
Fotó: Ronald Wittek Forrás: MTI/MTVA

Idén a projekt két mintaterületén, a Jászságban és a Hevesi síkon 7 fészekaljban összesen 22 fiatal kerecsensólymot jelöltek meg műholdas nyomkövetővel az MME munkatársai

- áll az egyesület közleményében.

Mint írják, 

az alig 10 grammos jeladók minden eddiginél pontosabb képet adnak arról, hogy mi történik a fiatal sólymokkal, miután elhagyják a fészket, milyen veszélyekkel kell szembenézniük és milyen pusztulási okok hatnak az állományra.

Ennek érdekében teljes fészekaljakat jelöltek meg az MME szakemberei, emellett pedig speciális állatorvosi és genetikai vizsgálatokat is elvégeztek a projekttel együttműködő, tapasztalt kutatók.

A közleményben kiemelték: 

tíz madár még biztosan életben van a jeladók adatai alapján: három-három Magyarországon és Szerbiában, kettő Romániában, egy-egy példány pedig Lengyelországban és Görögországban tartózkodik.

Kilenc példány elpusztult, három madárról pedig hosszabb ideje nincs információ. Utóbbiak Oroszország és Ukrajna háborús övezetében tartózkodtak, ahol a GPS és GMS hálózatok zavarása miatt a jeladók nem tudják elküldeni az adataikat.

Ez is érdekelhet

Az elpusztult sólymok közül hét példányt Magyarországon, egyet Fehéroroszországban, egy példányt pedig Romániában találtak meg: hármukkal ragadozó végzett, további három éhezés miatti legyengülés áldozata lett, egy példány áramütés, két egyed pedig eddig ismeretlen ok miatt pusztult el, ezek laboratóriumi vizsgálatai azonban még jelenleg is zajlanak - olvasható a közleményben.

A közleményben idézik Deák Gábort, az MME méreg- és tetemkereső kutyás egységnek vezetőjét, aki elmondta, hogy az elpusztult kilenc kerecsenből hatot egy Hella nevű keresőkutya segítségével sikerült megtalálniuk.

Hozzátette: nagyon fontos minél gyorsabban reagálni, ha egy madár mozgása a jeladó alapján rendellenességet mutat. Egyrészt így lehet arra esély, hogy esetleg még élve sikerüljön megtalálni a bajba jutott madarat, másrészt pedig csak frissen megtalált tetemek alkalmasak a speciális állatorvosi vizsgálatokra.

Ez is érdekelhet

Az MME munkatársai a következő években további jelöléseket terveznek az ország több pontján, hogy minél jobban megismerjék a kerecsensólymokra leselkedő veszélyeket - áll a közleményben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek