Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szomorú, a cukorbeteg macskák és kutyák körülbelül 20%-át altatják el a diagnosztizálás évében az állatok egészségi állapota és gazdáik életstílusa és pénzügyei miatt. A betegség azonban kezelhető a kis kedvencek esetében is, csupán odafigyelésre, helyes táplálásra van szükség.
Kép: A kutyák és a macskák is lehetnek cukorbetegek, Fotó: VSh PRODUCTION, Forrás: shutterstock
A macskáknál és a kutyáknál meglehetősen gyakori a cukorbetegség, bár nem annyira mint az embereknél. Körülbelül a kutyák 1.5, a macskák 0.5-1%-át érintik. Mi is pontosan a cikorbetegség? Mik a figyelmeztető jelek? És hogyan kezeljük a betegséget? Ezekre a kérdésekre keresi a választ cikkében az Origo.
A glükóz a szervezet elsődleges energiaforrása. A hasnyálmirigyben termelődő hormon, az inzulin szabályozza a vérben lévő cukor szintjét, a sejtekbe való felvételét és a májban és izmokban való tárolását. A cukorbeteg állatok szervezete nem választ ki elég inzulint. Ennek eredménye a magas cukorszint, amihez klinikai jelek társulnak. Bizonyos fajtáknál, az ivartalanított nőstény kutyáknál, a középkorú, idősebb és túlsúlyos állatoknál nagyobb a kockázat.
A cukorbetegség jelei általában hetek, hónapok alatt lassan jelennek meg. Ha késik a diagnózis, az állat egészsége gyorsan, 24-48 óra alatt romlik, és ha nem kap azonnali kezelést elpusztul. A cukorbetegség jelei a fokozott szomjasság és vizelés, a fokozott étvágy és a súlyvesztés. Azonban vannak olyan cukorbeteg kutyák, akik csökkent étvágyúak és a cukorbeteg macskák akár 50%-a is csökkent étvágyú. A cukorbeteg macskák testtartása lúdtalpassá változhat és elveszíthetik ugró képességüket. A cukorbeteg kutyák hajlamosak a szürke hályogra.
A diagnózis: állandóan magas vércukorszint és cukor a vizeletben. Bizonyos tesztekkel megerősítik a diagnózist: megmérik az utóbbi néhány hét alatti átlagos vércukor szintet.
A macskáknál a klinikai jelek megjelenése előtti korai diagnózis nehéz, mivel az állatorvos meglátogatása miatti stressz gyakran megemeli a vércukorszintet. A diagnózis megerősítéséhez szükség lehet több mérés elvégzésére és/vagy vizeletelemzésre, lehetőleg otthon.
A megfigyelés és a kezelés javítja az életminőséget és csökkenti az eutanázia szükségességét. Macskáknál a korai intervenció potenciálisan késlelteti a klinikai cukorbetegség kezdetét és csökkenti a hosszú hatású inzulinkezelés terhét. Az inzulinterápia a kezelés sarokköve. Vannak rövid hatástartamú inzulinkezelések, amik azonnal hatnak és vannak közepes hatástartamú és hosszú hatású kezelések, amiket naponta kell alkalmazni.
A következetes étrendi program és a testgyakorlás segít stabilizálni a vércukrot.
Létezik a táplálékkal beadható szer, ez a leghatékonyabban a betegség korai stádiumában alkalmazható, mivel ehhez az kell, hogy a macska még termeljen a ketonok kialakulásának elfojtásához szükséges inzulint (a ketonok olyan savak, amiket a szervezet akkor állít elő, amikor lebontja a zsírt, hogy energiához jusson). Különösen a kezelés első néhány hetében nagyon fontos a keton monitorozása, hogy elkerüljük az életveszélyes komplikációkat. Előrehaladottabb stádiumban inzulin injekció szükséges. A kutyáknál ritkán enyhül a betegség, mert az inzulintermelő sejtek pusztulása visszafordíthatatlan.
Megfelelő állatorvosi kezeléssel, elkötelezett gazdival, és az étrend és testsúly beállításával karbantarthatók a cukorbeteg kutyák és macskák.
A vércukorszintet otthon is lehet monitorozni, így az állatorvos és a gazdi jobban nyomon tudja követni a vércukorszintet. A legtöbb cukorbeteg kutyánál ez egy egész életen át tartó állapot. Macskák esetén javulhat a betegség, ha korán felfedezik és az állat megkapja az állatorvosi gondoskodást. A testsúlyra való odafigyeléssel, diétával, a vércukorszint monitorozásával és az inzulin dózis beállításával, a cukorbeteg állatok egészséges, teljes életet élhetnek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu