Baktériumoktól hemzsegnek törölközőink

A törölközőkön élő baktériumok jelentős része nem káros az egészségünkre, de megtelepedhetnek rajta olyan gombák vagy vírusok is, amelyek betegséget okozhatnak. Szakértők szerint a fertőzések elkerülése érdekében érdemes hetente egyszer kimosni a törölközőket.

KözéletMW 2025. 01. 19. vasárnap2025. 01. 19.

Kép: A bőrünkön akár ezer különböző baktériumfaj is élhet, sok más vírus és gomba mellett, Fotó: Hryshchyshen Serhii, Forrás: shutterstock

A,Young,Man,Wipes,Himself,With,A,Towel,After,A
A bőrünkön akár ezer különböző baktériumfaj is élhet, sok más vírus és gomba mellett
Fotó: Hryshchyshen Serhii Forrás: shutterstock

Sokan hetente egyszer bedobják a mosógépbe, míg egy száz ember bevonásával készült tanulmány szerint körülbelül egyharmaduk havonta egyszer mossa ki. Egy másik felmérés azt mutatja, hogy néhányan évente mindössze egyszer teszik ezt meg. És bár ezek a bolyhos szálak talán nem mutatják a szennyeződés jeleit, mégis mikrobák millióinak adnak táptalajt. Tanulmányok kimutatták, hogy a törölközők gyorsan megfertőződhetnek az emberi bőrön általánosan megtalálható, de a beleinkben található baktériumokkal is – írja cikkében az Origo.

törölköző
Ajánlott hetente egyszer kimosni a törölközőket Fotó: Sasin Paraksa / shutterstock

Még mosakodás után is mikrobák borítják a testünket, és talán nem meglepő, hogy amikor szárazra töröljük magunkat, ezek egy része átkerül a törölközőnkre. Az itt élő mikrobák azonban más forrásból is származnak: a levegőben lévő gombák és baktériumok megtelepedhetnek a törülköző szálain, amíg azok fel vannak akasztva.

A baktériumok egy része pedig abból a vízből származik, amellyel a törölközőt először is kimostuk. Ráadásul ha a toalett egy helyiségben van a mosdóval, a törölközőkre a vécéből származó baktériumok is rákerülhetnek.

A törölközők veszélye

Idővel ezek a mikrobák biofilmeket alakíthatnak ki a törölközőkön, amelyek még azok kinézetét is elkezdhetik megváltoztatni. Két hónap elteltével – még rendszeres mosás mellett is – a pamut törölközőszálakon élő baktériumok elkezdik tompítani a ruha megjelenését. De talán nem meglepő, hogy a baktériumok összmennyisége és fajtái a háztartás mosási szokásaitól függnek. Az igazi kérdés azonban az, hogy mennyire kell aggódnunk a törölközőkön élő baktériumok miatt?

A törölközőmosás témája triviálisnak tűnhet, de sok mindent árulhat el arról, hogyan terjednek a mikrobák a lakásban. Nem csak természetes módon hemzsegnek a törölközőkön. Bármi, ami egy törölközőn kárt okozhat nekünk, az valószínűleg az embertől származik

 – mondta Elizabeth Scott biológiaprofesszor, az amerikai bostoni Simmons Egyetem Higiéniai és Egészségügyi Központjának társigazgatója a BBC online portálnak.

Hozzátette: a bőrünkön akár ezer különböző baktériumfaj is élhet, sok más vírus és gomba mellett.

De a legtöbbjük valójában jót tesz nekünk:

  • segít megóvni minket más, kevésbé barátságos baktériumok fertőzéseitől, 
  • lebontja a mindennapi életünkben előforduló vegyi anyagok egy részét, és 
  • fontos szerepet játszik immunrendszerünk fejlődésében.

A törölközőkön élő baktériumok között sok olyan faj található, amely a bőrünkön is ott él, de a környezetünkben is gyakoriak. Ezek közé tartoznak a Staphylococcus baktériumfajok és az Escherichia coli, amely gyakran megtalálható az emberi bélrendszerben, de a Salmonella és a Shigella kórokozók is, amelyek az élelmiszer eredetű betegségek és a hasmenés gyakori okozói.

Minél tovább használjuk a törölközőket, és minél tovább maradnak nedvesek, a környezet annál barátságosabbá válik a mikrobák számára. A szakemberek azonban megjegyzik: a bőrünk egyfajta természetes gátat képez a fertőzésekkel szemben; ez az első védelmi vonalunk a baktériumokkal és más kórokozókkal szemben.

Tehát milyen gyakran kell mosni a törölközőnket?

Scott azt javasolja, hogy hetente egyszer tegyük meg ezt. Ez az ajánlás azonban nem rögzített szabály. Ha valaki például beteg, akkor saját törülközőre van szüksége, amit naponta ki kell mosni. A tudósok ezt nevezik célzott higiéniának: „a kockázatot akkor kezeljük, amikor az felmerül”. A mosószerek segíthetnek megakadályozni, hogy a baktériumok rátapadjanak a textíliára, és hatástalanítsanak bizonyos kórokozókat. A törölközők mosásának ideális hőfokozata 40-60 Celsius fok és ajánlott a hosszabb mosási ciklus.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek