Génmódosított lovak születtek Argentínában

Argentínában megszülettek a világ első genetikailag módosított pónilovai, amelyeket a legendás bajnok kanca, Polo Pureza génjeinek felhasználásával hoztak létre.

KözéletMW 2025. 02. 04. kedd2025. 02. 04.

Kép: A csikók tavaly október és november folyamán születtek, Fotó: PIC by Femke, Forrás: shutterstock

Horse,Eye,Detail,Close-up,Banner,With,Beautiful,Bokeh,In,The
A csikók tavaly október és november folyamán születtek
Fotó: PIC by Femke Forrás: shutterstock

Az öt csikót az argentín Kheiron biotechnológiai cég kutatói tervezték meg CRISPR/Cas9 „genetikai olló” technika segítségével, céljuk pedig az volt, hogy a bajnok kanca kiemelkedő tulajdonságait tovább adják és genetikai potenciáljukat még tovább tökéletesítsék. A csikók tavaly október és november folyamán születtek.

Polo Pureza génjei, génmódosított lovak, Argentína
A hagyományos tenyésztési módszerekhez képest költséghatékonyabb a lovak génmódosítása
Fotó: PeopleImages.com - Yuri A / shutterstock

A génmódosított lovak a beavatkozások által megőrizték Polo Pureza fizikai és mentális képességeit

„Még a születésük előtt megterveztük a genomjukat” – mondta Gabriel Vichera, a Kheiron társalapítója és tudományos igazgatója.

A CRISPR/Cas9 technológia, amelyet gyakran genetikai ollóként emlegetnek, lehetővé teszi számunkra, hogy a DNS bármely régióját célba vegyük, precíz vágásokat hajtsunk végre, és módosításokat hajtsunk végre a genetikai állományon

– fejtette ki.

A kutatók célja az volt, hogy fokozzák a robbanékonyságot és a gyorsaságot, miközben megőrzik a bajnok kanca kitűnő fizikai és mentális adottságait.

Ez is érdekelhet

„Bizonyos izomrosttípusok nagyobb robbanékonyságot és gyorsabb összehúzódást tesznek lehetővé, így az állat gyorsabban reagál és intenzívebb mozgásra képes” – magyarázta Vichera. Hozzátette, hogy a gének precíz beépítése egyetlen generációba jelentős idő- és költségmegtakarítást jelent a hagyományos tenyésztési módszerekhez képest.

„Nem hozunk létre semmi mesterségeset. Olyan természetes genetikai szekvenciákat használunk, amelyeket a természet is alkalmazna, csak mi gyorsabban és célzottabban végezzük el a folyamatot”– hangsúlyozta Vichera.

A Kheiron nemcsak a lovak génszerkezetének módosításában érdekelt. A cég jelenleg olyan sertések genetikai módosításán is dolgozik, amelyek szervei alkalmasak lehetnek emberi transzplantációra, valamint tehenek génjeit is módosítják, hogy növeljék a fehérjetartalmat és javítsák a hőállóságukat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek