Társakat kapott a Nyíregyházi Állatpark hím gorillája

Két nyugati síkvidéki gorilla (Gorilla gorilla gorilla) érkezett az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram keretében a Nyíregyházi Állatparkba.

KözéletMW 2025. 04. 19. szombat2025. 04. 19.

Kép: A Nyíregyházi Állatpark 28 éves hím gorillája, Djumbah (j), valamint két új társa, a 21 éves Makena (b) és a 10 éves Akiba (k) kifutójukban 2025. április 16-án, Fotó: Balázs Attila, Forrás: MTI

gorillák
A Nyíregyházi Állatpark 28 éves hím gorillája, Djumbah (j), valamint két új társa, a 21 éves Makena (b) és a 10 éves Akiba (k) kifutójukban 2025. április 16-án
Fotó: Balázs Attila Forrás: MTI

A sóstógyógyfürdői látványosságban 2010 óta élnek síkvidéki gorillák, 2024-ig két hím osztotta meg egymással a kifutórendszert. 

Az agglegény csapat egyik tagját, a 28 éves Bubut tavaly az egyik brazíliai állatkertbe helyezték át, társához, a 28 éves Djumbah-hoz pedig néhány héttel ezelőtt a barcelonai állatkertből érkezett két nőstény, a 21 éves Makena és a 10 éves Akiba

– mondta Gajdos László, az állatpark igazgatója az MTI-nek.

Fotó: Balázs Attila / MTI

Hozzátette, az anya-lánya páros mára birtokba vették új kifutójukat és ismerkednek az „ezüsthátú” hímmel.

A gorillák a legnagyobb emberszabású majmok; a hímek akár 180 centiméter magasak és 250 kilogramm súlyúak is lehetnek, a nőstények jóval kisebbek, legfeljebb 100 kilogramm testtömegűek. Az ivari dimorfizmus erőteljes, a testtömeg mellett a hímek koponyáján végig húzódó csonttaréj is megkülönbözteti őket.

Ez is érdekelhet

Két fajuk van, a nyugati és a keleti gorilla, mindkettőnek két-két alfaja létezik.

Családi csoportokban élnek, melyet egy erős, tapasztalt, úgynevezett ezüsthátú hím vezet, akinek feladata az utódnemzés és a csoport védelme. Kifejezetten vegetáriánus állatok, elsősorban falevelekkel, rügyekkel és gyökerekkel táplálkoznak, állati eredeti táplálékot a természetben nem fogyasztanak.

A gorillák szociális élete nagyon összetett: általában egy vezérhím él egy nőstényekből és utódokból álló háremben, sok állatkert hím állatok tartásával segíti a fajmegőrzési programot.

A Természetvédelmi Világszövetség listáján a faj a súlyosan veszélyeztetett kategóriában van, élőhelyeik pusztulása és az orvvadászat gyorsan tizedeli az állományt.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek