Közélet
Ingyenes öntözéssel segítik a gazdákat

Meghatározó jelentőségű a házikerti termelés a jó minőségű és egészséges élelmiszer előállításában. A kertészet azonban olyan közösségformáló, értékteremtő munka is, amely továbbörökíti a helyi hagyományokat és termesztési tapasztalatokat. Így több szempontból is előnyös az önellátás megerősítése, a kertkultúra támogatása, amely iránt az agrártárca is elkötelezett – közölte az Agrárminisztérium közleménye szerint Nagy István miniszter a Provident és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet keddi konferenciáján.
Nagy István szerint a házikerti termelésnek elismerésre méltó szerepe van az élelmiszer-biztonság és az egészséges, magas minőségű élelmiszerek megtermelésében és a bioélelmiszerek fogyasztásának elterjedésében is.
Magyarországon egyre többen választják a kiskerti termesztést, ezzel törekedve arra, hogy a vásárlás helyett vagy mellett saját maguk termeljenek gyümölcsöket, zöldségeket vagy akár fűszernövényeket.
Büszkék vagyunk arra az országos jelentőségű, értékteremtő tevékenységre, amelyet több százezer kerttulajdonos végez. Támogatjuk, hogy minden talpalatnyi föld újra értelmet kapjon
– tette hozzá.
A kertek művelését lehetővé tevő szaktudás és kemény munka megbecsülést és odafigyelést érdemel.
Ezt a munkát ismerte el és segítette a kormányzat azzal, hogy a kisárutermelők számára közvetlen értékesítést tett lehetővé 2010-ben. Ezen túlmenően a rövid ellátási lánc segít abban, hogy a helyben előállított minőségi, magyar termékekből származó haszon helyben maradjon. Az agrártárca 2020-ban felhívást tett közzé, amely szerint vidéki térségekben működő önkormányzatok, helyi nemzetiségi önkormányzatok és nonprofit szervezetek nyújthattak be támogatási kérelmet piacok és vásárterek létrehozására, fejlesztésére – emlékeztetett Nagy István.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a rövid ellátási láncok fejlesztésének, kialakításának támogatására idén új pályázat jelent meg 1,6 milliárd forint keretösszeggel, a támogatási kérelmek benyújtására pedig május 14-étől lesz lehetőség.
Nagy István kitért arra is, hogy a KAP Stratégiai terv tavaszi módosításával jött létre a Vidéki infrastruktúra fejlesztés zártkerti területeken törekvés, ami elsősorban az elhanyagolt földek újbóli hasznosítását és jobb megközelíthetőségét segítheti elő. Ezeknek a területeknek a rendszeres művelése ugyanis hozzájárul a helyi mezőgazdasági termelés újraélesztéséhez, valamint az ahhoz kapcsolódó életforma fenntartásához.
A zártkertek megművelése lehetőséget nyújt a genetikai sokféleség megőrzésére, emellett a hagyományos kertgazdálkodás fontos szerepet tölt be a hátrányos helyzetű térségek felzárkózásában. Továbbá elősegíti az önellátást, javítja az élelmiszer-termelési lehetőségeket, valamint hozzájárul a vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítéséhez is
– tette hozzá a miniszter.
Közélet
A vidék újrafelfedezésével újjáélednek a tanyák is, amelyeket – mint a háztáji gazdálkodás egyik fontos helyszínét – a szakminisztérium is értéknek tekint, ezért elkötelezetten támogatja fennmaradásukat és fejlődésüket.
Ezzel összhangban a KAP Stratégiai terv alapján hamarosan megjelenik a Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon című felhívás. Erre olyan magánszemélyek pályázhatnak, akiknek a bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye a támogatási kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban folyamatosan a fejlesztéssel érintett tanyán van – ismertette a miniszter.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu