Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kék foltok, vágások, égési sebek. A leggyakoribb jelei a gyermekeken elkövetett erőszaknak. A kicsiknek pedig esélyük sincs megvédeni magukat. Hazánkban egyre több a bántalmazott, érzelmileg és fizikailag kiszolgáltatott gyermek.
A közelmúltban a családon belüli erőszak témakörében Miskolcon megrendezett szakmai konferencia a figyelemfelhívást és a tájékoztatást szolgálta. Csemáné dr. Váradi Erika, a Miskolci Egyetem docense hangsúlyozta: minden szomorú eset és statisztikai adat csupán a jéghegy csúcsát láttatja. a legtöbbször ugyanis az anya nem mer feljelentést tenni a gyermekét bántalmazó apa ellen. Sőt, az sem ritka, hogy mindkét szülő brutalitását el kell szenvednie a gyermeknek.
Olykor persze vannak szemmel látható jelek a gyermek testén, vagy megváltozott viselkedésében, de csak ritkán akad olyan „kívülálló” személy, aki ezeket a felismerve segít is. Nem egy óvodás és kisiskolás karján fedeznek fel a pedagógusok szúrás- és vágáshegeket, cigaretta okozta égésnyomokat, amelyek ráadásul nem is egy időben keletkeztek, azaz a gyermekeket folyamatosan bántalmazzák. A konferencia előadói érthetetlennek tartják, hogy gyakran sem a védőnő, sem a gyermekorvos, sem pedig a nevelők nem veszik észre ezeket az ordító jeleket a gyermekek testén.
Külön veszélyt jelent a fiatalok számára a családon belüli szexuális zaklatás, illetve a gyermek prostitúció. Az ezredfordulón nagyjából 1,8 millió gyermekprostituált élt szerte a világon és számuk hazánkban is egyre nő.
A konferencián döbbenetes esetekről számoltak be. Egy ideggyenge apa földhöz vágta a csemetéjét, mert az örökké bepisilt, s nem tudott szobatisztává válni. Az ártatlan csöppség belehalt a férfi kegyetlen büntetésébe. Egy – vélhetően nem tiszta elméjű – anya pedig azzal fenyegette kisgyermekeit, hogy ha rosszak lesznek, meg kell enniük élő kiskutyáikat.
A Heim Pál Gyermekkórházba került bántalmazott kiskorúak – négy évvel ezelőtti statisztika szerint – 79 százaléka fiú volt. A bántalmazók az esetek 30 százalékában az apa, 7 százalékban az anya, 14 százalékban pedig a szülők együtt. Az aktív – fizikai, lelki, szexuális – bántalmazás mellett annak passzív formája is létezik: ilyenkor a szülő nem védi meg gyermekét másoktól, vagy elhanyagolja az ellátását. A lelki terror egyik fajtájának minősül, ha a gyermek „csak” néma szemlélője a családon belüli erőszaknak, alkoholizálásnak, veszekedésnek. Az erőszakoskodó, agresszív szülők életében szinte mindig felfedezhető, hogy maguk is családon belüli bántalmazás gyermekáldozatai voltak valaha.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu