Kép-let

A baloldali amerikai kormányok visszahívják nagyköveteiket Hondurasból, ahonnan a hadsereg elűzte a demokratikusan megválasztott elnököt – jelentették be Managuában, az ALBA-csoport tanácskozásán. A dél-amerikai és karibi államcsoport azt követeli, hogy helyezzék vissza tisztségébe a pizsamában elkergetett Manuel Zelaya hondurasi elnököt. Ez volna az egyik oldal álláspontja, tegyük hozzá, a „testvéri segítséget” is nyújtani kész külföldieké.

Krónika2009. 07. 03. péntek2009. 07. 03.

Kép: A supporter of Honduras' President Manuel Zelaya demonstrates in front of burning tires outside the presidential residency in Tegucigalpa June 28, 2009. Witnesses said Zelaya was detained at home by troops in a constitutional crisis over his attempt to win re-election. CNN's Spanish-language channel later quoted Costa Rican officials as saying he was in Costa Rica and seeking political asylum. REUTERS/Edgard Garrido (HONDURAS CONFLICT POLITICS IMAGES OF THE DAY), Fotó: © Edgard Garrido / Reuters

A supporter of Honduras' President Zelaya demonstrates in front of burning tires outside the presidential residency in Tegucigalpa
A supporter of Honduras' President Manuel Zelaya demonstrates in front of burning tires outside the presidential residency in Tegucigalpa June 28, 2009. Witnesses said Zelaya was detained at home by troops in a constitutional crisis over his attempt to win re-election. CNN's Spanish-language channel later quoted Costa Rican officials as saying he was in Costa Rica and seeking political asylum. REUTERS/Edgard Garrido (HONDURAS CONFLICT POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Fotó: © Edgard Garrido / Reuters

A másik oldal, nagyrészt a helyiek, viszont úgy látják:Honduras eddigi elnöke – alkotmányellenesen – szerette volna újraválasztatni magát, holott ezt a hadsereg, az alkotmánybíróság és a parlament is ellenezte.

Ezért aztán a hadsereg katonái vasárnap reggel az ágyából húzták ki az elnököt és Costa Ricába toloncolták. Mit szól mindehhez az unió és az Egyesült Államok? Egyelőre bölcsen semmit… Leginkább azt, amit Talleyrand, ez a köpönyegforgató, ámde kétségtelenül zseniális államférfi válaszolt egykor a sajnálatosan tettre kész és buzgólkodásra örökösen hajlamos Bourbon uralkodójának arra a kérdésére, hogy éppen akkor mit is tegyenek: Felség, most nincs más dolgunk, mint sürgősen várakozni…

Vagyis, ugyan nem tartanak fenn hivatalos kapcsolatot az új hondurasi kormányzattal, de nem álltak ki amellett sem, hogy Zelaya elnök kapja vissza hivatalát. A nemzetközi közösség most tehát „sürgősen” zavarban van: az eddigi hondurasi elnök ugyanis elég nehezen volt demokratának nevezhető…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek