Kifogott a műfű a játékosokon

Modern korunk katedrálisai a sportstadionok. A Discovery Channel dokumentumfilmje bemutatja, hogy a római Colosseumtól hogy jutott el a stadionépítészet mai csúcsáig, az újjáépült Wembley stadionig.

Kultúra2005. 01. 21. péntek2005. 01. 21.
Kifogott a műfű a játékosokon


A Wembley ikertornyai generációkon át legendásak voltak. Ez volt a világ leghíresebb stadionja, amely ráadásul milliók szívében különleges helyet foglalt el. De lassan szükségessé vált egy új Wembley felépítése. Az új monstrum négyszer magasabb elődjénél, és belsejében akár 25 000 emeletes busz is elférne. Teteje 45 000 négyzetméteres, és összesen 90 000 ülőhely van benne.
A modern stadionok elődjét a rómaiak hozták létre 2000 évvel ezelőtt. A híres Colosseumban 50 000 ülőhely volt. Ovális alakját a rómaiak a görögöktől vették át, akik rájöttek, hogy így érhetik el legkönnyebben, hogy minden néző az épület közepére láthasson.
Minden stadion szíve a játéktér. Ennek a lehető legjobbnak kell lennie, amire csak a technológia képes. Meghatározó a fű minősége, amiben az időjárás kulcsszerepet játszik. 1965-ben eszébe jutott egy houstoni mágnásnak, hogy átlátszó tetőt építsen egy stadionra, az Astrodome-ra, ezzel egyfajta üvegházat hozva létre. Ám a pázsit hamarosan kipusztult, és két évig festették az elhalt füvet. Ekkor jött az új ötlet: az astroturf nevű műfűvel telepítették be az egész pályát. Ez viszont a játékosok miatt tűnt el hamar. Ugyanis nagyon kemény volt, sokkal kevésbé tompította az eséseket és vetődéseket, mint a természetes pázsit.
1994-ben Amszterdamban épült egy korszerű stadion. Hogy ne ismételjék meg a Houstonban elkövetett hibát, olyan tetőt építettek, amit el lehetett húzni. De Hollandiában sem volt fenékig tejfel a stadionépítők élete, a fűnek ugyanis olyan gyenge volt a gyökérzete, hogy kifordult a földből.
Hovatovább a pázsit vált a stadionépítés egyik nagy problémájává. 1997-ben egyszer csak valaki egy zseniális ötlettel állt elő... Albert úr, az arnheimi labdarúgóklub elnöke megrögzött dohányos volt. Egyszer, amikor a gyufásdobozát csukta össze, felvetődött benne, hogy mi lenne, ha egy hasonló módon csúsztatható játékteret építene. Ami nem egyszerű feladat, ugyanis ilyen esetben a mozgatandó tömeg megegyezik 37 Jumbo Jet repülőgép súlyával. Végül a hajógyárakban alkalmazott módszereket hívták segítségül, amelyekkel az óceánjárók hatalmas alkatrészeit mozgatják. A játéktér alá 384 darab teflonlábat építettek, amelyeken ki lehetett azt csúsztatni a szabadba, ahol akadálytalanul süthette a nap a pázsitot.
1965-ben megépült a világ első átlátszó, teljesen fedett stadionja, az Astrodome, amelynek csodájára jártak építésekor. Ez a csodálat azonban csak az első meccsig tartott, amikor kiderült, hogy a tetőn át felerősödve érkező napsütésben a játékosok nem látják jól a labdát. Hiába próbálkoztak különböző színű, fekete, sárga, zöld, labdákkal, egyik sem vált be.
A modern stadionok teteje kerekeken gördül - az új Wembleyé is. De a Wembley 45 000 négyzetméteres tetőszerkezete minden képzeletet felülmúlóan hatalmas, egy ekkora tömeg megmozgatásához nem elégségesek a megszokott módszerek, ezért egy boltívről függesztik alá a tetőt.
S hogy mit hoz a jövő a stadionépítésben? Valószínűleg a világ legköltségesebb épületeivé válnak, életünk egyik központjává lesznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek