Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A napelemet eredetileg műholdak berendezéseinek megújuló energiával történő ellátására fejlesztették ki ötven évvel ezelőtt. Titka a félvezető képességű anyag (ez többnyire szilícium), amelynek negatív és pozitív vezetőrétegei között feszültségkülönbség, elektromosság keletkezik, ha rávetül a nap sugara.
A valkói erdőben, az ezerötszáz éve megépített római védvonal, a Csörsz árka mellett új korszak jelképeként napelemes villanypásztor őrzi a gulyát. A szomszédos gödöllői Szent István Egyetem Fizikai és Folyamatirányítási Tanszéke 10 kilowattos kis naperőmű telepítését tervezi a kollégium tetejére.
Farkas István professzor szerint a 170 négyzetméteres napelem mező több mint 10 százalékkal növeli majd a Magyarországon eddig beépített fotovillamos napenergia-hasznosító berendezések teljesítményét. Ez a napsugárzást közvetlenül villamos energiává alakító technológia most kezd terjedni hazánkban. A tanszéken jelenleg egy kilowatt teljesítményű fotovillamos panel működik. Az egyetemi strand vizét ugyanakkor harmincszor ekkora teljesítményű vízmelegítő berendezés, napkollektor melegíti.
Ezen a tájon négyzetméterenként ezer watt napenergia ejthető csapdába, mégpedig kétféle eszközzel - tájékoztat a tanszékvezető. Az első a napkollektor, amelynek sötét felülete elnyeli a napsugárzást. A cső járataiban áramoltatott folyadék felmelegszik, és egy hőcserélőn keresztül átadja energiáját a fűtésre vagy fürdésre használt víznek. A napenergia termikus (hővé alakító) hasznosításának hatásfoka már eléri a 60 százalékot. A másik megoldás a félvezető technológiát alkalmazó, ipari méretekben gyártott fotovillamos panelek, napelemtáblák hatásfoka viszont még csupán 14-16 százalékos.
A fotovillamos rendszer számos előnyét sorolja a professzor. Így például nincs szüksége üzemanyagra, nem bocsát ki zajt, sem égésterméket, hosszú az élettartama. Az általa termelt energia azonnal felhasználható vagy akkumulátorokban tárolható. Csupán egyetlen körülmény hátráltatja elterjedését: a magas ára. Ugyanis ma még háromszor-négyszer többe kerül a napenergia közvetlen átalakítása, mint a villamos hálózatból vehető energia. Ha a már szélesebb körben elterjedt napkollektorral akarnánk előállítani egy négytagú család melegvízszükségletének felét, akkor is 600-900 ezer forintot kellene költenünk a 4-6 négyzetméternyi kollektor és a 300-500 literes tartály megvásárlására és felszerelésére. Ha nincs a közelben villamos hálózat, akkor önálló áramforrásként vagy pedig dízelmotoros áramfejlesztővel kombinálva - állami támogatással - a tanyák villamosításához is szóba jöhet a napelemek alkalmazása.
A harminc európai intézményre kiterjedő, négy éven át tartó tudományos program egyik célja a napelemek használatának elterjesztése. A társadalomnak is meg kell ismernie ezt az új technológiát. Gödöllőn az idei nyári napfordulón, júniusban tizenegyedszer ünneplik meg a Nap napját, amikor a fizika tanszék minden érdeklődő előtt megnyitja kapuit. A rendezvény kapcsolódik a Szoláris Iskolák - Európai Fenntartható Energia Oktatási Fórum című versenyhez, amit az Európai Napenergia Társaság 16 ország 6-18 éveseinek hirdetett meg. (A jelentkezéseket január végéig várják, bővebb információ a http://fft.gau.hu/mnt/ honlapon.)
A diákoktól művészeti alkotásokat, tudományos jellegű tanulmányokat vagy működő modelleket várnak a megújuló energiákról, a hatékony energiafelhasználásról és az energiatakarékosságról. Az országos verseny győztesei - pedagógusaik kíséretében - részt vesznek az Európai Napenergia Társaság 2006. évi konferenciáján Glasgow-ban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu