Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Június 28-án Moszkvában végre aláírták azt a megállapodást, amely szerint Dél-Franciaországban épül meg a nemzetközi termonukleáris kísérleti reaktor (angol nevének kezdőbetűiből képzett betűszóval: ITER). A beruházás olyan költséges, hogy tényleg csak nemzetközi összefogással, az Európai Unió, Oroszország, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Dél-Korea együttműködésével és pénzén valósulhat meg.
A világ folyamatos energiahiánnyal küszködik. Kivágjuk az erdőket, s ezzel egyre nagyobb területek válnak sivataggá. Elégetjük a szenet, a kőolajat, a földgázt, fogyasztjuk a készleteket, ráadásul elégetésük szennyezi a levegőt, s gyermekeink már biztosan érezni fogják a klímaváltozás iszonyatos hatását. Ugyanakkor az atomerőművekkel szemben fokozódik a bizalmatlanság.
Működésükhöz korlátozott az üzemanyag-utánpótlás, Csernobil óta mindenki retteg egy esetleges katasztrófától, ráadásul a több ezer évig sugárzó, kiégett fűtőelemek tárolása is állandó gond. Itt vannak persze az úgynevezett alternatív energiák, a szélkerekek, napkollektorok, árapály-erőművek, de ezek - noha valóban tiszta és megújuló energiát adnak - semmiképpen nem tudják kielégíteni az emberiség egyre fokozódó energiaéhségét.
A megoldást - elvileg - már régóta tudjuk. Központi csillagunk, a Nap évmilliárdok óta sugározza éltető melegét. Ez az energia abból származik, hogy benne a hidrogén izotópjai (a deutérium és a trícium) egyesülnek. A folyamatban elképesztő mennyiségű energia szabadul fel. Deutériumot és tríciumot korlátlan mennyiségben találunk a tengervízben, alapanyag tehát lenne - csak hát hol az az edény, amely kibírná az elemek reakcióba hozását, a százmillió fokos hőmérsékletet? Merthogy a fúzióhoz bizony annyi kell. Nos, a tervek szerint edény is adódik - ha nem is éppen anyagból. Mágneses tér tartja majd össze a plazmát a reaktorban, mint ahogy elődeiben is; hiszen építettek már ilyen berendezéseket, csak kicsiben. A tervek szerint az ITER lesz az utolsó kísérleti reaktor. A tízéves építkezés 4,6 milliárd euróba kerül majd, s ötvenezer embernek ad munkát. A kísérletekre újabb húsz évet (és további ötmilliárd eurót) szánnak, ez idő alatt kell megszerezni azt a tudást, amivel már olyan erőművek lesznek megépíthetők, amelyek nagy mennyiségű tiszta energiát adnak az emberiségnek.
(A Kossuth Rádió Szonda című műsora nyomán)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu