Lepkeröpde az állatkertben

Minden eddiginél számosabb és színesebb trópusi pillangósereg várja a látogatókat a Fővárosi Állat- és Növénykert lepkeházában. A lepkebemutató tér valójában egy hálóból készített hatalmas sátor, amely természetesen csak a nyári időszakban alkalmas lepkekertnek, de csak akkor, ha a hőmérséklet huzamosabb időn át nem csökken 15 Celsius-fok alá. (Az ennél hidegebb viszonyok ugyanis megviselik a meleg égövi rovarokat.)

KultúraValló László2005. 07. 01. péntek2005. 07. 01.
Lepkeröpde az állatkertben

Hatvan trópusi lepkefaj több mint félezer példánya népesíti be most a lepkeröpdét, amelyek eredetileg Afrikában, Közép-Amerikában és Délkelet-Ázsiában őshonosak. Azért eredetileg, mert a frissen telepített állomány valamennyi fajból olyan lepkefarmokról került az állatkertbe, ahol természetes körülmények között tenyésztik a rovarokat. Így a lepkekertet nem a természetben előforduló népesség rovására népesítették be. Egyébként több lepkefajt az állatkert szakemberei szaporítanak, így esetükben a kert maga szolgáltatja a folyamatos utánpótlást.
A lepkeröpdében nemcsak a pillangók figyelhetők meg, hanem a bábok is. A lepkeszaporítóban bebábozódott példányokat folyamatosan a lepkekertben elhelyezett üvegfalú bábszekrényekbe rakják az állatkert munkatársai, s a bábok mindaddig ott függnek, amíg a szebbnél szebb pillangók ki nem kelnek belőlük.
A kifejlett lepkék már nem fejlődnek tovább, de mert sokat repülnek, energiadús táplálékra van szükségük. Kitűnő energiaforrás számukra az édes gyümölcsök nedve meg a gondozók által készített nektár, és persze a természetes nektár meg a virágpor, amelyhez a lepkeröpde virágzó növényeit látogatva jutnak hozzá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek