Világ eszesei egri viadalon

A rejtvény és a költemény vérrokonok - írta valahol Illyés Gyula. S valóban, egy-egy fejtörő megfejtéséhez nemcsak intelligencia és gyakorlat szükségeltetik, hanem egy kis "ihlet" is. Legalábbis ezt erősíti meg a rejtvényfejtő világbajnokságra készülő magyar válogatott.

KultúraCsászár Jenő2005. 10. 07. péntek2005. 10. 07.
Világ eszesei egri viadalon

Huszonkilenc országból közel kétszáz résztvevőt várnak Egerbe október 8. és 13. között, amikor is a világ legjobbjai vívnak meg e népszerű szellemi sportban. Érkeznek versenyzők Kanadától Japánig, Brazíliától Finnországig, az USA-tól a Fülöp-szigetekig. Elsősorban logikai képességeiket és intelligenciájukat mérik össze a mezőny tagjai, hogy a nyelvi és kulturális különbségek senkinek se okozzanak hátrányt. A négytagú magyar csapatot idén először egy nő is erősíti.
- A számok világában érzem otthonosan magam. A kaszinó rulettasztalánál, ahol dolgozom, állandóan követem a téteket. Sőt, számomra az a legjobb kikapcsolódás, ha nekigyürkőzöm egy-egy szép logikai feladványnak - meséli Kerek Anita, a 29 éves soproni krupié, azaz asztalfőnök. Bevallja, már gyerekkorában feltűnt a matematikai seregszemléken, így nem csoda, hogy a szakmája képesített könyvelő. Anita tavaly tizedik lett a vb budapesti válogatóján, s idén már a negyedik helyet szerezte meg.
- Minden játék érdekel, amelyhez logikus gondolkodás szükséges. Egy szép hosszú parti éppúgy lenyűgöz, mint egy különleges matematikai feladvány - mondja Gyimesi Zoltán nemzetközi nagymester, aki Lékó Péter és Polgár Judit mögött a harmadik legeredményesebb sakkozónk. Idén magyar bajnoki címet, a 2002-es sakkolimpián pedig ezüstérmet szerzett. Zoltán érdekes módon két sportág világbajnokságán is jeleskedik: a sakk vb-kről negyedik helyezéssel tért haza, s rejtvényfejtésben is ott lesz a világ legjobbjai közt. Emellett otthonosan mozog a kártyaasztalnál, miközben kirázza a kisujjából a legnehezebb fejtörők megoldását is. Csoda-e, hogy az intelligenciahányadosa veri a 155-öt?
A válogatott legrutinosabb tagja Osvalt László, a 34 éves budapesti szoftverfejlesztő, aki egyéniben a nyolcadik helyet harcolta ki magának. Egy hajdani matematikatanár is bekerült a csapatba: a 37 éves Csizmadia Tamás programozóként keresi a kenyerét.
{p}
A rejtvényfejtés fejlődőben levő szellemi sportág, a hazánk színeiben indulók eddig egy egyéni ezüstérmet és csapatban szerzett négy bronzérmet hoztak haza. Utóbbi érmeket tavaly szerezték Horvátországban, s Egerben is szeretnének a dobogóra kerülni.
Vajon lehetséges volna, hogy idén a hazai pálya kedvez a versenyzőinknek? Ezt cáfolja az országos egyesület elnöksége. A szabályok szigorúak, a fejtörőket semmiképp nem ismerhetik meg a startpisztoly eldördülte előtt a játékosok. Természetesen léteznek jellegzetesen magyar feladványok, egyik matematikusunk például egy fantáziában bővelkedő, "mézes szigetek" elnevezésű feladvánnyal rukkolt elő az előző magyarországi versengésen.
Az első világbajnokságot 1992-ben, New Yorkban rendezték, s az amerikaiak azóta is a mezőny legjobbjai. Hazánk 1999 után másodszor lehet házigazdája az eszesek csatájának. Az idei derbi érdekessége, hogy több kísérő rendezvény nyilvános lesz. A vállalkozó kedvű egrieket nemcsak a feladványok javításába vonják be, de a pop-rock zenei kvízműsort és a 24 órás maratoni rejtvényfejtő bajnokságot is végigizgulhatják: itt a százperces fordulókat csak tízperces szünetek szakítják meg.
A zseniség kategóriájához közel kell állnia annak, aki a vb-n tarolni akar - árulják el a rendezők. A rejtvények jó részének persze egy átlagos képességű személy is nekiláthat - legfeljebb tízszer annyi idő alatt lel rá a megoldásra, mint a briliáns elméjű bajnokok.

Cellarácsos ősötlet
A legenda szerint az első keresztrejtvényt egy fokvárosi fegyenc alkotta meg unalmában. Victor Orville - civilben angol földbirtokos - a cella ablakrácsának falra vetülő rajzából merítette az ötletet. A mai keresztrejtvények őse 1913-ban jelent meg egy amerikai lapban. Készítője egy újságíró volt, aki a gyémántkristály alakját utánozta ábrájával, melybe már vízszintesen és függőlegesen írt szavakat. Magyarországon az első "keresztszórejtvény" 1925-ben jelent meg. A fejtörők ezután egyre sikeresebbek lettek, a boldog békeidőkben akadt olyan lap, amelyik egy pesti bérházat sorsolt ki a helyes megfejtők közt. A legismertebb rejtvényújságunk, a Füles 1957-ben jelent meg először. Az első klubot több mint 30 éve alakították Pécsett, majd 1996-ban létrehozták az országos egyesületet. Idén 25 hazai versengésen mérik össze tudásukat e hobbi hívei.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek