Mozaik

KultúraValló László2006. 02. 24. péntek2006. 02. 24.
Mozaik

Új dinoszaurusz:
a koronás sárkány

A kínai Junggar-medence különösen kedvelt helye a paleontológusoknak. Nem véletlenül, hiszen ezen a területen hatalmas sárkánygyíktemető rejtőzik a föld alatt, már eddig is sok kipusztult ősállat megkövesedett váza került elő belőle. Egy helyi munkás, akit az ásatásokra szerződtettek a kutatók, új faj csontmaradványaira bukkant. A koronás sárkánynak elkeresztelt ragadozó szauruszból mindjárt két példány is előkerült: egy 12 éves felnőtt és egy hatéves fiatal állat maradványa, mindkettő meglepően ép állapotban. Noha a kifejlett őslény magassága nem több három méternél, állkapcsa, fogazata, testfelépítése alapján azonban kétségtelen rokonságot mutat a tíz méterre is megnövő hatalmas sárkánygyíkkal, a már szintén régóta kihalt Tyrannosaurus rex nevű csúcsragadozóval. A tudósok meglepődve fedezték föl, hogy a most előkerült ősállat föltűnő taréjt viselt a fején, amely valószínűleg élénk színezetű lehetett. Innen kapta a koronás sárkány nevet.

Fiatal tudósaink elismerése
Kiemelkedő tudományos tevékenységéért, munkájának társadalmi hasznosságáért három fiatal magyar tudós vehette át a minap a 2005. évi Talentum Díjat a Magyar Tudományos Akadémián. Simon Ferenc fizikus a természettudomány kategóriában nyerte el a rangos elismerést Új nanoszerkezetű anyagok szintézise és spektroszkópiai vizsgálata című pályázatával. Élettudomány kategóriában Tamasikné dr. Helyes Zsuzsanna orvoskutató vitte el a pálmát, aki pályamunkájában többek között a szomatosztatin és a kapszaicin vegyület szerepét vizsgálta a krónikus ízületi és légúti gyulladásokban. Takács Gábor nyelvtörténész a társadalomtudomány terén végzett munkájával, az egyiptomi etimológiai szótár elkészítésével érdemelte ki a díjat.

Gyorsabban olvadó gleccserek
Nagyobb arányban olvadnak és gyorsabban csúsznak az Atlanti-óceán vizébe a grönlandi gleccserek, mint ahogyan korábban föltételezték a tudósok. Évtizedekkel ezelőtt még azt gondolták, hogy a 2,17 millió négyzetkilométeres területű sziget ezer év alatt veszíti el teljes jégtakaróját. Ehhez képest az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és a Kansasi Egyetem közös kutatócsoportja arról számolt be a napokban, hogy a Grönlandról az óceánba zúduló jég mennyisége az elmúlt öt évben megkétszereződött, nyilván azzal is összefüggésben, hogy az elmúlt húsz évben 3 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet a sziget déli részén. Mindez azt vetíti előre, hogy a teljes olvadás a vártnál jóval hamarabb bekövetkezhet. Hogy mikor, ma még nem lehet pontosan tudni, az azonban már most kiszámítható, hogy ha a világ legnagyobb szigetéről elolvad az összes jég, hét méterrel emelkedhet meg a tengerek szintje.

Szívfelügyelet számítógéppel
A németországi Göttingen egyik orvoscsoportjának találmánya a hálózatba köthető többfunkciós szívritmus-szabályozó, amelynek segítségével jobbá, megbízhatóbbá válik a beteg szív teljesítménye, miközben állandó ellenőrzés alatt tartható a működése. A Concerto névre keresztelt eszköz (pacemaker) amellett, hogy szabályozza a szívritmust, megnöveli a szerv teljesítményét és megfigyelés alatt tartja a tüdőben esetlegesen fölgyülemlő folyadékot. A készülék a szív, illetve a beteg állapotára vonatkozó adatokat rádióhullámok útján továbbítja egy helyi vevőállomásra, amely akár a beteg lakásában is lehet. Ehhez az állomáshoz telefonvonal csatlakozik, amelynek révén az adatok a világhálóra, azon át pedig a kezelőorvos számítógépébe jutnak. Így az orvos folyamatosan tájékozódhat a beteg állapotáról anélkül, hogy az illető fölkeresné. Az új, többfunkciós szívritmus-szabályozót egy olyan ember testébe ültette be a göttingeni orvoscsoport, akinek a szíve - szívizom-károsodás miatt - csak igen kis teljesítményre képes, s aki emiatt állandó levegőhiánnyal küzd, mondhatni életveszélyes az állapota. Számára nélkülözhetetlen az állandó orvosi felügyelet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek