Szirén őrzi a mennydörgő füstöt

Egy német kalandor addig-addig járta az Amazonas őserdőit, amíg rá nem bukkant a világ egyik legnagyobb vízesésére. Mindez négy évvel ezelőtt történt, azonban csak mostanában tették közzé a szenzációt, miután mások is megbizonyosodtak róla. Stefan Ziemendorff egy perui forgatócsoportot vitt az őserdő nehezen megközelíthető részére, amely öt óra gyalog Chachapoyas városától.

KultúraPethes József2006. 04. 07. péntek2006. 04. 07.
Szirén őrzi a mennydörgő füstöt

A vízesés egyébként, amely a Gocta nevet kapta, mintegy hétszáz kilométerre található Limától, Peru fővárosától. A természeti csoda magasságát (azt a távolságot, amit a lezuhanó víz megtesz) 771 méterre becsülik, s a felfedező szerint ez a világ harmadik legnagyobb vízesése. A rangsorolásról megoszlik a kutatók véleménye, hiszen akad, aki azt mondja, hogy ezzel a magassággal csak a 11. hely illeti meg a Goctát. Meglehet, fölfedezését az a hiedelem is hátráltatta, hogy messze el kell kerülni, mert szellemek tanyáznak ott. A chachapoyas indiánok hagyománya szerint ugyanis a vízesés aranyat rejt, és a kincset egy vörös hajú szirén őrzi. A chachapoyas indiánokat a felhők harcosainak tartották, törzsük 1000 és 1400 között sikeresen ellenállt az inka birodalomnak. Ők építették föl 800 körül a térség legnagyobb erődrendszerét, a Kuélapot.
A Gocta zuhatag felfedezése jól jött a perui hatóságoknak, ugyanis az idegenforgalom fellendülését várják tőle. Azt tervezik, hogy aszfaltozott utakat építenek egészen a vízesésig.
A világ legmagasabb zuhataga egyébként a Salto del Angel, amely Venezuelában található. Nevét Jimmy Angelről, egy amerikai pilótáról kapta, aki véletlenül lelt rá egy jó aranyhozamú folyó keresése közben. A vízesés 979 méter magas, csaknem 18-szor magasabb, mint a Niagara. Vízhozama változó: esős évszakban a zuhatag lábánál szétfröccsenő víz permetfelhőbe borítja az egész környező erdőt, száraz évszakban ellenben szinte teljesen kiapad. Igen látványos a világ második legnagyobb vízesése, a 850 méteres Tugela Dél-Afrikában.
Mindebből láthatjuk, hogy nem feltétlenül a legmagasabb zuhatagok a leghíresebbek. Mert például a Viktória-vízesés csak 60 méteres, mégis rabul ejti az utazót természeti környezetével. A Zambézi folyó másfél kilométer szélességben zuhan a szakadékba, s ezzel a világ legszélesebb vízeséseként vált ismertté. Az itt lakó törzs a zuhatagot egyszerűen mennydörgő füstnek nevezte el. Mintha csak összebeszéltek volna az észak-amerikai indiánokkal, akik a Niagarát mennydörgő víznek hívták. Az Egyesült Államok és Kanada határán látható természeti csoda maga a Niagara folyó, amely 56 kilométeren át békésen halad, majd az Ontario-tó közelében felgyorsulva érkezik a zuhataghoz, ahol 55 méteres eséssel, félelmetes dübörgéssel zúdul a mélybe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek