Vízen fut a robot

Amerikai kutatók már korábban megfejtették a vízen futó gyíkok, a baziliszkuszok titkát. Rájöttek, hogy a legföljebb 25 centiméteresre megnövő kis állat miért képes a víz felszínén maradni, két hátsó lábával a víztükrön cikázni másodpercenként másfél méteres sebességgel.

Kultúra2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Vízen fut a robot

A titok nyitja, hogy a gyík evezőszerűen vízbe csapott talpa alatt légzsák keletkezik, ez tartja a felszínen. Ez a kis légzsák persze igen rövid életű, de még mielőtt kipukkadna, a gyík visszakapja a lábát, majd újra a vízre csapja, így halad, mondhatni, légzsákról légzsákra, villámgyorsan váltogatva lábait.
A baziliszkusz titkát így ellesve a Pittsburghi Egyetem munkatársai most megépítették a két, illetve négy lábon futó vízi robotjaikat. Mintapéldányaik pillanatlégzsákot létrehozó korongszerű talpaikon másodpercenként nyolcvan centiméteres sebességgel futottak a vízen, ez fele a gyíkok teljesítményének. A kísérleteket azzal a céllal folytatják, hogy olyan robotokat fejlesszenek ki, amelyekkel embereket, értékeket kutathatnak föl árvíz sújtotta területeken, vagy a szerkezeteket kis kamerákkal ellátva őrködhetnek velük a tengerpartokon. Önsúlyukkal már elbírnak, a fejlesztés fő iránya, hogy műszerekkel terhelten is megmaradjanak a víz felszínén.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek